Reklama

uroda

22.03.2019

Czy olej palmowy naprawdę jest szkodliwy? Poznaj wszystkie jego plusy i minusy!

Czy olej palmowy naprawdę jest szkodliwy? Poznaj wszystkie jego plusy i minusy! https://www.instagram.com/p/Buy_x3bHSi7/

Marta Rożniecka

Reklama

Dużo się słyszy o oleju palmowym. Jedni nie zwracają na niego uwagi i kupują produkty, w których się znajduje, a drudzy wręcz odwrotnie - są wrogami numer jeden i rezygnują z ulubionych słodyczy, tylko dlatego, że widzą w ich składzie olej. Na rynku znajduje się wiele produktów z olejem palmowym - zaczynając od ciastek i batonów, a na margarynie i świecach kończąc. Czym tak naprawdę jest olej palmowy i czy rzeczywiście jest taki zły? Przekonajcie się razem z nami, jaki ma wpływ na nasz organizm.

Na początek plusy!

Olej palmowy wydobywany jest z mielonych ziaren oraz owoców palmy oleistej. Pozyskany surowy tłuszcz z palmy ma pomarańczową barwę i w takiej postaci nie jest szkodliwy.

Ba! Zawiera nawet cenne mikro- i makroelementy takie jak:

  • β-Karoten - to bezpieczna odmianą karotenu, gdyż organizm przetwarza tylko taką jego ilość, jaka jest mu potrzebna. Przyczynia się między innymi do ochrony przed drobnoustrojami. Ma działanie antyoksydacyjne, a także korzystnie wpływa na funkcjonowanie wzroku i systemu immunologicznego.
  • α-Karoten - zapobiega chorobom serca i nowotworom.
  • likopen - ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne. Bardzo istotną właściwością likopenu jest ograniczanie ilości szkodliwych wolnych rodników w organizmie.
  • witamina A - wspomaga proces gojenia się ran oraz wpływa korzystnie na wygląd naszej skóry.
  • witamina K - dzięki niej krzepnie krew.
  • witamina E - mocny przeciwutleniacz, który przyczynia się m.in. do opóźniania procesów starzenia.
  • flawonoidy - likwidują wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia.
  • koenzym Q10 - Wspiera m.in. pracę układu odpornościowego, krążenia, jelit czy metabolizmu.

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez EAT HEALTHY THE AFRICAN WAY (@shapeupafrican)

 

Jego szkodliwe dla zdrowia właściwości wychodzą na jaw, dopiero po procesie rafinacji. Czym jest i w jakim celu się to stosuje?

 

Rafinowany olej palmowy- wpływ na zdrowie.

Podczas procesu rafinacji stosuje się bardzo wysokie temperatury, często przekraczające 200ºC. W takich warunkach nienasycone kwasy tłuszczowe przekształcają się w syntetyczne tłuszcze trans, które mają bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. Proces rafinacji oleju palmowego sprawia, że zostaje on pozbawiony niemal wszystkich najcenniejszych mikro- i makroelementów, a jego kolor z pomarańczowego zmienia się na blady żółty lub całkowicie biały. Dodatkowo powstają w nim bardzo niebezpieczne związki chemiczne mogące wywoływać wiele chorób. Olej poddaje się rafinacji, głównie dlatego, by produkty do których jest dodawany miały dłuższą datę przydatności, były bardziej aksamitne i gładkie.  Niestety taki proces niesie za sobą wiele nieprzyjemnych dla organizmu skutków.

 

Tłuszcze trans mają zdolność zmieniania właściwości błon komórkowych w ludzkim organizmie. Przyczyniają się do powstawania i rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych, a to prowadzi do zwiększonego ryzyka występowania zawałów serca i udarów mózgu. Dzieje się tak dlatego, że przy nadmiernym spożyciu tłuszczów trans znacząco wzrasta poziom złego cholesterolu we krwi (LDL), a obniża się stężenie dobrego cholesterolu (HDL).

 

Utwardzony olej palmowy jest najtańszym surowcem tłuszczowym, otrzymywanym z olejowca gwinejskiego. Z jednego hektara uprawowego otrzymuje się nawet 10 razy więcej oleju, niż z innych upraw roślin oleistych.

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Isril Hamdani Dalimunthe (@isrilhmd)

 

 Olej palmowy ma zatem dwie strony. Jego surowa wersja, czyli ta naturalna dostarczy nam wiele zdrowych składników. Kiedy zaś na opakowaniu produktu przeczytamy o "utwardzeniu" lub "rafinowaniu"zastanówmy się dwa razy po co sięgamy i co dostarczymy tym do naszego organizmu.

 

Zobacz też: Zdrowe, ale kaloryczne produkty! Czy należy wykluczyć je z diety?

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!