Reklama
Reklama

uroda

31.12.2016

Krzyżowanie nóg: dlaczego nie powinnaś tak siedzieć

Krzyżowanie nóg: dlaczego nie powinnaś tak siedzieć

Zwykle zakładasz nogę na nogę. Błąd! Zobacz, jakie to może mieć konsekwencje dla twojego zdrowia

Joanna Jaroszewicz

Reklama

Jak usiąść, by wyglądać elegancko i seksownie, jak prawdziwa dama? To oczywiste: założyć nogę na nogę. Byłam przekonana, że to jest idealna pozycja, gdy siedzę. Do niedawna. Okazuje się bowiem, że taki sposób siedzenia choć elegancki, może mieć niezbyt miło konsekwencje dla zdrowia. 

Jak bardzo szkodliwe dla zdrowia jest zakładanie nogi na nogę?

Panuje przekonanie, że przyjemnie jest siedzieć ze skrzyżowanymi nogami. Zwłaszcza, jeśli jesteś w sukience lub spódnicy przed kolana taka pozycja to najlepszy sposób, by skutecznie zasłonić to, co powinno być niewidoczne. Poza tym nogi w takiej pozycji wyglądają zgrabniej. Łydki są wysmuklone, a przez to, że jedno kolano jest uniesione, nogi wydają się dłuższe. Lekko przekrzywione biodra dodatkowo optycznie zwężają talię. Jednak z medycznego punktu widzenia krzyżowanie nóg nie jest dobre dla zdrowia. Oto kilka powodów, dlaczego:

Zmienia się krążenie krwi w nogach

Jeśli krzyżujesz nogi, uciskasz nerw strzałkowy, który przebiega pod kolanem. Pod wpływem nacisku noga drętwieje (zwłaszcza pod udem i stopa), możesz nawet poczuć mrowienie. To drętwienie jest niczym inym jak ostrzeżeniem organizmu: czas zmienić pozycję, ponieważ krążenie krwi jest zakłócone. Jeśli ignorujesz to ostrzeżenie, nerw może zostać zgnieciony, a efekty najbardziej poczujesz w stopie.

Wzrasta ciśnienie krwi

Badanie opublikowane w 2007 roku udowadnia: jeśli mamy skrzyżowane nogi, wzrasta ciśnienie krwi. Powodem jest to, że nie tylko naciskamy na nerwy, ale zgniatamy też żyły. Cały przepływ krwi jest skoncentrowany w żyłach, które nie są uciskane, one natomiast zostają przeciążone i to powoduje wyższe ciśnienie krwi. 

Żyły są bardziej narażone na uszkodzenia 

Podwyższone ciśnienie krwi naraża żyły na uszkodzenie. Jeśli ktoś ma skłonność do żylaków ( z powodu nadwagi, ciąży, genów), krzyżowanie nóg zwiększa ryzyko, że one się zrobią. 

Biodra są mogą zostać skrzywione

Kto przez wiele lat często siedzi ze skrzyżowanymi nogami, może doprowadzić do nieprawidłowego ustawienia bioder. Dzieje się takm, ponieważ dla człowieka to jest nienaturalna pozycja, że miednica jest lekko przekrzywiona. Aby równoważyć to nierówne ułożenie, miednica może się odkształcać. 

Plecy są bardziej napięte

Ciągłe siedzenie ze skrzyżowanymi nogami może też po dłuższym czasie spowodować ból pleców.  Dlaczego? Nawet gdy mamy przekrzywione biodra, kręgosłup próbuje ustawić się we właściwej pozycji. W związku z tym mięśnie przy kręgoslupie są bardziej napięte niż zwykle.

Zmienia się postawa ciała

Oprócz kręgosłupa i mięśni pleców bardziej obciążony jest tez dysk. Jak dowiedziono, mamy zgarbioną postawę, gdy mamy założoną nogę na nogę. Po długim czasie to może prowadzić do trwałych wad postawy.

Jak długo można siedzieć z założonymi  nogami?

Co najwyżej 30 minut. Potem należy w miarę możliwości trzymać nogi ułożone równolegle i starć się, by nie były przez cały czas nieruchome (np. napinać je, kołysać kolanami, wstać i zrobić kilka kroków). Zresztą niezależni od tego jak sidzimy, zdrowo jest co pewnien czas nieznacznie zmieniać pozycję.  Krązeniemkrwi podczas długiego siedzenia wspierają także minimalne ćwiczenia, np. naprzemienne napinanie i rozluźnianie łydek, stawianie stóp na palcach, a potem na piętach. Pomoże także unoszenie nóg. To nie tylko odciąża plecy, ale wspiera też krążenie krwi w nogach.

Jak odzwyczaić się od zakładania nogi na nogę?

Pomóc może ułożenie poduszki na krześle. Zwłaszcza, jeśli to jest poduszka nadmuchiwana – wtedy zakładanie nogi na nogę jest o wiele trudniejsze.

Także siedzenie na piłce gwarantuje zachowanie właściwej postawy. Zabezpieczeniem są także ergonomiczne krzesła.

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!