Reklama

trendy

09.04.2019

Czym jest coffenap? Zapewni Ci ona ogromny zastrzyk energii!

Czym jest coffenap? Zapewni Ci ona ogromny zastrzyk energii! fot. instagram.com/starbucks

Marta Rożniecka

Reklama

Sterty obowiązków, piętrzące się spotkania z klientami, trening na siłowni czy nauka na egzamin, a Ty nie masz energii i oczy same Ci się zamykają? Marzysz o tym by dzień miał o kilka godzin więcej, które mogłabyś przeznaczyć na sen? Brzmi znajomo?

 

W tej sytuacji świat dzieli się na dwie grupy: pierwsza z nich pomocy będzie szukać w kawie, druga uda się na krótką drzemkę. A co jeśli powiemy Wam, że najskuteczniejszą taktyką jest połączenie obu metod?

 

Tak zwana coffee nap (ang. kawowa drzemka) pozwala nam maksymalnie zwiększyć moc w ciągu dnia. Brzmi niedorzecznie, gdyż picie kawy ma przeciwdziałać senności, lecz w rzeczywistości daje zadowalające efekty

 

 

Jak to możliwe? Za senność odpowiada adenozyna, związek chemiczny hamujący pobudzenie. Przeciwstawia mu się kofeina, która walczy z sennością przyczepiając się do receptorów adenozyny, ponieważ strukturalnie ją przypomina. Brzmi jak czarna magia? Adenozyna jest podstawową substancją chemiczną, która wywołuje senność. Gdy osiągnie wystarczająco wysoki poziom, zapadamy w sen. Podczas gdy śpimy, poziom adenozyny obniża się. Istnieją dwa sposoby, aby odpędzić adenozynę: sen oraz kofeina. Budowa cząsteczek kofeiny, jest podobna do cząsteczek adenozyny. Gdy więc kofeina wiąże się z receptorem adenozyny, blokuje jej wytwarzanie, hamując w ten sposób narastającą w ciągu dnia senność. 

 

Zanim jednak kofeina stoczy walkę z sennością musi przejść żołądek, jelita, trafić do krwi i dotrzeć do bariery krew-mózg. Taki proces trwa od 20 do 45 min i to jest właśnie czas na wspomnianą wcześniej drzemkę. Cała magia tego triku polega na tym, że drzemka niweluje zmęczenie, więc kofeina nie musi walczyć z tak ogromną ilością adenozyny, jak gdyby walczyła bez spania.

 

Zatem końcowy efekt takiego eksperymentu powoduje, że budzimy się z podwójnym kopniakiem!

 

Brzmi zaskakująco? Sprawdź i poczuj moc!

 

 

 Zobacz też:  Mleko dla niemowląt – sprawdź, co warto wiedzieć na jego temat!

 

 

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!