Reklama

trendy

26.09.2016

Sprawdź, jaka metoda depilacji intymnej jest najlepsza dla ciebie

Sprawdź, jaka metoda depilacji intymnej jest najlepsza dla ciebie Fot. iStock

Wosk czy laser? W domu czy salonie kosmetologicznym? Oto nasz miniprzewodnik po depilacji intymnej.

Joanna Jaroszewicz

Reklama

Depilacja miejsc intymnych nie należy do relaksujących zabiegów pielęgnacyjnych. Zwykle odkładamy go do chwili, gdy naprawdę jest już konieczny, a wtedy idzie w ruch maszynka do golenia. Depilacja maszynką do golenia trwa wprawdzie tylko kilka minut i daje efekt całkowicie gładkiej skóry, ale na krótko. Dla wielu z nas ta metoda pozbywania sie włosków ma zdecydowanie więcej wad niż zalet. Przede wszystkim powoduje podrażnienia i wrastanie włosków, co jest szczególnie uciążliwe we wrażliwej okolicy bikini. Dlatego warto rozważyć inne metody, także te, których nie da się zastosować w domu.

Jakie zalety ma depilacja woskiem?

Zastanawiasz się, w jaki sposób skutecznie pozbyć się włosków i nie narazić skóry na podrażnienia? Za najbezpieczniejszą metodę uchodzi wosk, który można stosować na wszystkich częściach ciała, także na bikini i części intymnych. Ryzyko powikłań jest niewielkie, a efekt utrzymuje się przez około dwa tygodnie. Ogromnym minusem jest jednak ból.  

Czy warto postawić na elektrolizę?

Ta metoda depilacji polega na działaniu prądem na cebulkę włosa i jej okolice – do skóry jest wprowadzana cienka igła. Włos zniszczony w ten sposób nie powinien odrosnąć. Aby tak się stało zabieg należy jednak powtórzyć od kilku do kilkunastu razy. Wykonuje się go w salonie kosmetologicznym. Jest niemal bezbolesny, ale wiąże się z ograniczeniami. Jeśli cierpisz na choroby serca tarczycy, czy skóry, ta metoda depilacji nie będzie dobra dla ciebie.

Jak działa laser?

Jak to się dziej, że włoski przestają rosnąć,gdy zadziałamy na nie światłem lasera? Jest ono pochłaniane przez melaninę, która znajduje się w mieszkach włosowych. To powoduje uszkodzenie włosa i niszczy go. "Niektóre lasery emitują dwie długości fali światła, 808 nm pochłanianą przez melaninę oraz 940 nm pochłanianą przez hemoglobinę znajdującą się w tętnicy zaopatrującej w krew mieszek włosowy. Pozwala to skuteczniej depilować włosy ciemne oraz rozszerzyć wskazania o włosy jaśniejsze" – wyjaśnia dr Rybicka z kliniki Estetica Nova. Po każdym zabiegu odrasta coraz mniej włosków, aż w końcu nie ma ich wcale. Co z bólem? to zależy od sprzętu, jakim dysponuje kosmetolog.  Warto na przykład dowiedzieć się przed zabiegiem, czy urządzenie, którym będzie przeprowadzana depilacja jest wyposażone w nowoczesny system chłodzenia, ale też po prostu zapytać jak bardzo będzie odczuwalny impuls.

Ile zabiegów laserem trzeba zrobić?

Każda depilacja laserowa wymaga przeprowadzenia serii zabiegów, ponieważ stosowanie tej metody jest związane z cyklem wzrostu włosa. Skuteczne można go usunąć tylko wtedy, gdy włos jest w fazie anagenowej, czyli w momencie jego naturalnego wzrostu. Kolejne fazy, czyli katagen i telogen to są nieaktywne i jeśli w czasie ich trwania zastosujemy laser, będzie nieskuteczny. W związku z tym, że włosy znajdują się w określonym momencie w różnych fazach wzrostu, zabieg depilacji laserowej należy powtarzać co 4-6 tygodni. Taka częstotliwość gwarantuje, że zostaną nieodwracalnie uszkodzone te mieszki włosowe, które są w okresie anagenu.

Co trzeba wiedzieć o laserowej depilacji w domu?

Na rynku pojawiają się urządzenia (BaByliss, Braun) do domowej depilacji świetlną metoda IPL (Intense  Pulsed Light, czyli silny impuls światła). Są tak zaprojektowane, by samodzielne używanie ich było łatwe i bezpieczne  beż żadnej wiedzy eksperckiej na temat stosowania laserów. Alec zy są równie skuteczne jak te stosowane w salonach kosmetologicznych? Po pierwszym zabiegu można pozbyć się nawet 20% włosków, a po ośmiu  zabiegach nawet 90%

 

ZOBACZ: O czym warto pamiętać przed depilacją laserową

 

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!