trendy

07.07.2019

Jak rozpoznać, że ubranie jest EKO?

Jak rozpoznać, że ubranie jest EKO? fot. Getty Images

Tłumaczymy, jak odczytać informacje na metce.

Redakcja

Ekologia zagościła w wielu sferach życia – przez długi czas prym wiodła m.in. nieprzetworzona żywność czy ekologiczne środki czyszczące. Dziś dbanie o środowisko zaczyna się już od szafy, w której powinno znajdować się zdecydowanie więcej tekstyliów wytworzonych z poszanowaniem środowiska naturalnego. Takie rozwiązania wpływają korzystnie nie tylko na planetę, ale również na nasze zdrowie! W jaki sposób rozpoznać ekologiczne ubranie?

Spójrz na metkę

Etykietka ubrania stanowi swoisty przewodnik dla tych z nas, które chcą dokonywać świadomych wyborów i wspierać zrównoważoną modę. Możecie z niej wyczytać nie tylko cenę czy informację o rabacie, ale również znaleźć oznaczenia konkretnych certyfikatów i skład.

Symbole których certyfikatów pojawiają się najczęściej na ekologicznej odzieży?

Global Organic Textile Standard (GOTS) – to oznaczenie widnieje na ubraniach charakteryzujących się zawartością min. 90% naturalnych włókien w składzie.

Bluesign® – informujący o tym, że odzież została wyprodukowana z poszanowaniem takich norm jak ochrona wód czy bezpieczeństwo konsumenta.

EU Ecolabel – oznaczenie przypisywane produktom spełniającym wymogi ochrony środowiska w ramach całego cyklu produkcyjnego.

Jakie materiały są przyjazne środowisku i których szukać w składzie?

Len – ta biodegradowalna tkanina jest nie tylko wytrzymała, ale wykazuje także właściwości termoregulacyjne i bakteriobójcze! Ponadto wykonana z lnu odzież jest niezwykle trwała, dlatego konieczność wymiany jej na nową nastąpi dopiero po kilku latach.

Tkaniny z recyklingu – przyjazne środowisku są również ponownie wykorzystywane materiały i włókna. Taki upcykling przypadnie do gustu zwłaszcza miłośniczkom zero waste, ponieważ proces powtórnego używania tkanin redukuje m.in. wykorzystywanie zasobów naturalnych (np. wody czy energii). Takie rozwiązanie stosuje m.in. Mohito (jeden z brandów https://www.lppsa.com/marki), a ubrania z metką Mohito Cares zostały wykonane z recyklingowalnych materiałów, posiadających certyfikaty LENZING, ECOvero oraz Tencel.

Lyocell – pozyskiwany z celulozy drzewnej materiał, do którego produkcji wykorzystuje się nietoksyczny rozpuszczalnik (w przeciwieństwie do syntetycznych materiałów, takich jak np. wiskoza), a proces jego biodegradacji wynosi zaledwie 6 tygodni.

Bawełna organiczna – cechująca się wytwarzaniem za pomocą naturalnych metod (na każdym etapie) bez użycia szkodliwych dla środowiska chemikaliów, a cały proces odbywa się w zakładzie produkcyjnym, posiadającym odpowiedni certyfikat.

Mikromodal – to tkanina bazująca na włóknach celulozowych, otrzymywanych z wiskozy (do ich produkcji zużywa się mniejsze ilości wody), odporna na uszkodzenia mechaniczne – m.in. mechacenie i kurczenie się.

Porównaj ceny

Jednym z elementów, którym różnią się ubrania ekologiczne od tych produkowanych za pomocą konwencjonalnych metod, jest cena. Nie da się ukryć, że czasami jest ona nawet kilkukrotnie wyższa, ale należy również pamiętać, że przeprowadzenie wszystkich procesów produkcyjnych z poszanowaniem środowiska wymaga często większych nakładów finansowych. Dzieje się tak chociażby ze względu na to, że zwiększają się koszty ekonomiczne i te związane z wprowadzeniem produktów na rynek. Taka inwestycja w większości przypadków nie pójdzie jednak na marne – przyjazna środowisku odzież jest wykonana z wytrzymałych materiałów, które nawet przy regularnym użytkowaniu przetrwają kilka sezonów.

Sprawdź pochodzenie

Wyznacznikiem ekologicznych ubrań bardzo często jest również ich pochodzenie. Producenci przywiązują coraz większą wagę do lokalności, która jest czynnikiem redukującym łańcuch dostaw. To z kolei skutkuje zmniejszoną ilością emisji dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń, związanych z dalekim transportem i konserwacją przeznaczonych do przewozu ubrań samochodów. Odzież stworzona z poszanowaniem zasobów naturalnych jest więc szyta najczęściej na terenie kraju, w którym później się ją dystrybuuje i sprzedaje, ale pamiętajcie, że lokalność nie jest warunkiem koniecznym do tego, aby uznać daną część garderoby za ekologiczną.

Przed kompletowaniem ekologicznej garderoby polecamy wam zapoznać się wcześniej z charakterystyką poszczególnych materiałów, a także sposobem ich pozyskiwania i przetwarzania. Taka wiedza w dużym stopniu ułatwi podejmowanie świadomych decyzji i z pewnością pozytywnie wpłynie na środowisko, w tym stan zasobów naturalnych i mniejsze zużycie surowców.

 

Materiał partnera

Skomentuj

Podobne tematy

Najnowsze artykuły

×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!