Reklama

#HAPPYLIFE

10.05.2019

Jak rozpoznać, czy spotykasz się z psychopatą?

Jak rozpoznać, czy spotykasz się z psychopatą? fot. iStock

Pola Namysł

Reklama

 

Określenie "psychopata" większości ludzi kojarzy się z przerażającymi postaciami, czarnymi charakterami w filmach, którzy bez zastanowienia zamordują każdego, kto stanie im na drodze lub sprzeciwi się ich opinii. Jednak rzeczywistość nie jest aż tak dramatyczna ani krwawa i brutalna (chociaż oczywiście może być). Prawda jest taka, że aż 1 na 100 osób ma cechy psychopaty. Życie z człowiekiem o takich cechach nie należy do najłatwiejszych, ale świadomość problemu pomoże spojrzeć na relację z innej perspektywy i nie brać tak bardzo do siebie jego zachowań.

 

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój partner przejawia objawy psychopatii, powinnaś odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań oraz obserwować jego zachowania w codziennym życiu, a także relacje - nie tylko z tobą, a z całym otoczeniem. Psychopaci nie ograniczają swoich szkodliwych i manipulatywnych zachowań do najbliższego grona, a ukazują się one na każdej płaszczyźnie ich życia.

 

Do pierwszych sygnałów ostrzegawczych możemy zaliczyć całkowity brak empatii, psychopata nie zważa na słowa, nie odczuwa szkodliwej natury przykrych słów, które do ciebie powie. Może np. w brutalnie szczery (szczery w jego mniemaniu) sposób skrytykować twój strój, zachowanie czy nawet to jak zmywasz naczynia, a jeśli sprawi ci to przykrość partner nie wykaże zrozumienia ani skruchy. Z jego punktu widzenia nic złego się nie stało, a ty na pewno przesadzasz - możliwe nawet jest, że w takiej sytuacji osoba o cechach psychopaty zdenerwuje się, zostanie wyprowadzona z równowagi samym faktem, że została zwrócona mu uwaga, a jego zachowanie nie spotkało się z oklaskami. Psychopaci są niecierpliwi i momentami bardzo ciężko jest im panować nad swoimi emocjami. Nie potrafią hamować agresji i kontrolować narastającej w nich frustracji. 

 

Poza tym powinnaś zwrócić uwagę na jego relacje z otoczeniem - czy stosuje się do powszechnie przyjętych norm? Czy zdarza mu się zachować nieodpowiednio w gronie waszych znajomych? Czy gdy zwracasz mu uwagę na niestosowność jakiegoś zachowania to przyjmuje to do wiadomości i stara się zastosować do twoich rad czy może wręcz przeciwnie? Jeśli partner ma problem z rozumieniem ogólnie przyjętych norm - może to wskazywać na problem. Z drugiej strony, psychopaci wykazują się ogromnymi umiejętnościami interpersonalnymi - z łatwością nawiązują kontakty, często są w centrum uwagi, potrafią zaskarbić sobie sympatię otoczenia. Jednak nie rzadko nie jest to tak proste - poza byciem duszą towarzystwa potrafią w niezwykle sprytny sposób manipulować otoczeniem, a ponieważ nie odczuwają poczucia winy z tego powodu, ciężko jest ich zatrzymać. Z związku z psychopatą bardzo trudno jest odejść. Będzie próbował cię zatrzymać, może prosić, przepraszać, błagać o drugą szansę - wie, co zrobić aby stworzyć wrażenie skruchy, mimo że samo uczucie jest mu obce. Z tego powodu bardzo często osiąga swój cel, bez wprowadzania jakichkolwiek długotrwałych zmian w swoim zachowaniu.

 

Słuchając jego historii odniesiesz wrażenie, że jego życie jest wspaniałe,odnosi same sukcesy, a jeśli coś się nie uda - prędko znajdzie winnego. Bardzo rzadko zdarzy się, że przyzna się do błędu, zrobienia czegoś nie tak jak trzeba, a jednocześnie jego poczucie własnej wartości (przynajmniej na pierwszy rzut oka) sięga zenitu.

 

Życie z psychopatą może być bardzo ciężkie, szczególnie ze względu na jego opór w podjęciu leczenia. W jego opinii problem będzie leżał w otoczeniu, nie w nim. Będzie tłumaczył, że to inni mają problem i tworzą sztuczne problemy, tam gdzie (według niego) ich nie ma. W końcu on nie zrobił nic źle...

 

Zobacz też: 4 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o zdradzie

 

 

 

 

 

 

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!