Reklama

#HAPPYLIFE

09.05.2019

4 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o zdradzie

4 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o zdradzie fot: instagram.com/couplegoals

Marta Rożniecka

Reklama

Dlaczego ludzie w szczęśliwych związkach zdradzają? Czy można wybaczyć zdradę i jak wygląda po niej życie? Dla niektórych to bariera nie do przeskoczenia, inni zaś uważają, że takie doświadczenie tylko ożywia związek. Od czego zależy zdrada i czy można jej zapobiec? 

 

 1. Kiedy zaczyna się zdrada?

Relacje bywają różne: niektórzy uważają, że kontaktowanie się ze swoim byłymi nie wchodzi w grę, inni nie akceptują nawet kolegów i koleżanek. Dla niektórych wręcz nie ma to znaczenia, bo są na tyle pewni i siebie i partnera, że wiedzą, iż osoby trzecie nie mają wstępu do ich klubu. Kiedy zaczyna się problem? Kiedy mówimy partnerowi tylko o niektórych sytuacjach, posługujemy się półprawdą, lub zatajamy jakieś informacje. Według mężczyzn gorszą zdradą jest zdrada fizyczna, czyli uprawianie seksu z kimś innym. Nie przekona ich argument, że nadal ich kochamy, skupią się tylko na fizyczności. Z kolei kobiety za gorszą rzecz uznają zdradę emocjonalną, np. spędzanie więcej czasu z innymi kobietami, powierzanie im sekretów, zakochanie się. Jeśli mężczyzna prześpi się z inną kobietą będąc w związku i przyzna się do zdrady, zapewniając kobietę, że nadal ją kocha, ona przyjmie to lepiej niż on, gdyby usłyszał taką linię obrony.

 

2. Brak komunikacji

To najważniejszy czynnik. Mnóstwo par nie potrafi rozmawiać o swoich potrzebach. Kobiety wygadają się swoim koleżankom, mężczyźni pójdą na piwo z kumplami i ponarzekają na swoje drugie połówki. A to nie wróży nic dobrego. Zazwyczaj takie osoby mają złudne przeświadczenie, że przecież komuś mówiły tym, co nie pasuje im w drugiej osobie. Dlatego w relacji starają się nie poruszać takich tematów, ponieważ wydaje im się, że zaczną tym niekończącą się dyskusję lub kłótnie. Mężczyźni z natury nie są z byt wylewni i momentami trzeba ciągnąć ich za język. W końcu nadejdzie moment, kiedy skumulują się wszystkie negatywne opinie i powstanie z tego kłótnia. Jeszcze gorzej jak w tym samym czasie pojawi się ktoś inny na horyzoncie, świeży, bez problemów i pretensji, w którym partner nie będzie dostrzegać skaz. W takiej sytuacji pokusa jest bardzo wyraźna: niektórzy jej ulegną, inni nie. I tu zaczyna się problem. Oczywiście brak komunikacji to nie jedyny czynnik, który sprzyja rozwijaniu się problemów. Nadmierne czepialstwo, matczyna opiekuńczość, niezdrowa zazdrość, osaczanie partnera i brak zaufania również do tego prowadzą. 

 

 

3. Zdradzie nie można zapobiec

Każdy z nas jest inny. Jeśli zaczyna nam na kimś zależeć to w grę wchodzi strach. Szczególnie jeśli poprzednie relacje nas skrzywdziły. Ale niestety zdradzie nie można zapobiec. Jeśli wchodzisz w relacje z nową osobą, warto dopytać się jej jaki ma stosunek do zdrad, czy doświadczyła, lub czy sama posunęła się do takiego kroku. Jeśli dobrze odczytamy reakcję takiej osoby, na pewno nasze obawy się zmniejszą. Niestety jednak, nie da się poradzić nic na zdradę i nie ma uniwersalnego przepisu na to, by jej uniknąć. Niektórych takie ryzyko nakręca, innym spędza sen z powiek. Prawda jest taka, że trzeba zaakceptować to, że to nie od nas zależy, czy ktoś nas zdradzi. Warto odpuścić sobie porównywanie zachowań, ponieważ może nas to wprowadzić w błąd, przez co będziemy się stresować i niepotrzebnie sprowokujemy kłótnie.

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez gabriel conte (@gabrielconte)

 

 

 

 

4. Życie po zdradzie 

 

Dla niektórych zdrada to mur nie do przebicia. Uważają, że skoro ktoś zrobił to raz, to na pewno zrobi to drugi. Ważne jest to czy osoba, która nas zdradziła sama się do tego przyznała, czy dowiedzieliśmy się od kogoś innego, lub co najgorsze, sami ją nakryliśmy. Bardzo istotną kwestią jest to, by dać sobie czas na przemyślenia. Jeśli osoba, która nas zdradziła ewidentnie nie wykazuje skruchy, współczucia, lub empatii, to nie ma co się zastanawiać nad kontynuacją takiej relacji. Jeśli jednak po czasie zrozumie co zrobiła, będzie się starać przepraszać i zauważysz w niej ogromną zmianę - wtedy radzimy zastanowić się nad tym jak Ty się czujesz i jakie towarzyszą Ci emocje. Dużo par uważa, że takie wydarzenie wywróciło ich świat do góry nogami, ale dzięki temu zrozumieli czego od siebie wymagają, a ich życie znacznie się polepszyło.

 

Zdrada to okropna rzecz i tego nie da się ukryć, jednak niektórym wychodzi na dobre. Nie martwy się jednak na zapas, ponieważ nie mamy wpływu na to, czy zostaniemy zdradzeni, czy nie. Pamiętajmy o komunikacji i zaufaniu, a wtedy życie w związku będzie dla nas łatwiejsze.

 

 

Zobacz też: Tego nie rób w trakcie seksu, jeśli nie chcesz go zirytować

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!