Reklama

#HAPPYLIFE

26.04.2019

Jak poznać, czy w Twoim towarzystwie są toksyczni ludzie?

Jak poznać, czy w Twoim towarzystwie są toksyczni ludzie? fot: instagram.com/selenagomez

Marta Rożniecka

Reklama

 

Pewnie spotkałaś się już z określeniem "toksyczni ludzie". Wiesz kim są, jak ich rozpoznać i czym grozi znajomość z nimi? Jeśli nie, to masz szczęście, że poznasz ich tylko w teorii, jeśli tak - zastosuj nasze wskazówki, by uniknąć z nimi starcia.

 

Kim są toksyczne osoby?

To zazwyczaj takie jednostki, przy których czujemy się nieswojo. Niekoniecznie są to osoby, które dopiero co poznałaś. Czasami okazują się nimi nasi przyjaciele, których znamy całe swoje życie, czasami członek rodziny, czasami partner, od którego jesteśmy uzależnione. Manipulują nami, aby osiągnąć korzyść naszym kosztem. Często czujemy się wyprani z energii, wątpimy w siebie, godzinami zastanawiamy się co zrobiliśmy źle, jesteśmy skrępowani i boimy się poruszać kontrowersyjne tematy. Przy takiej osobie nie możemy być sobą i analizujemy każdy kolejny krok.

 

Jak poznać toksyczną osobę?

Wydaje się to łatwe na pierwszy rzut oka, ponieważ określenie mówi samo za siebie. Aczkolwiek zdiagnozowanie problemu i umieszczenie go w odpowiednich ramach zajmuje bardzo dużo czasu. Czasami jednak mądrym posunięciem będzie zaufanie naszej intuicji. Zdarzają się sytuacje, w których w przeciągu pierwszych kilku minut wiemy czy dana osoba nam pasuje czy nie. Jeśli jednak znajomość trwa dłużej niż dzień warto zadać sobie kilka pytań, np: "Czy czuję się swobodnie, przy danej osobie?". Jeśli odpowiedź brzmi tak, to nie mamy się czym przejmować. Jeśli jednak nasuwają się na myśl sytuacje, w których krępowałyśmy się by założyć jakiś ciuch, ponieważ wiedziałyśmy, że nasza przyjaciółka mocno zaakcentuje swoją negatywną opinię na temat naszego ubioru, lub postanowiłyśmy nie dyskutować przy niej na dany temat, gdyż wiedziałyśmy, że spotka się to z krytyką, czas zastanowić się nad tą znajomością. Toksyczne osoby zakładają maski adekwatne do sytuacji. Zupełnie inaczej będą zachowywać się gdy są z Tobą sam na sam, niż gdy jesteście w towarzystwie.

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Vanessa Hudgens (@vanessahudgens)

 

 

Często czujemy dziwną więź z takimi osobami. Wydaje nam się, że jesteśmy od nich zależni, polegamy na ich zdaniu i czujemy się bez nich puści. Dlatego trudno jest nam odejść i uzmysłowić sobie, że skala problemu nie jest mała. O tym jak powinna wyglądać zdrowa relacja, nie trzeba za wiele mówić. Jeśli Twoje potrzeby nie zostają wysłuchane a przyjaciel, członek rodziny bądź partner nie szanują Twojego zdania, to czas najwyższy się wycofać. Toksyczni ludzie dosłownie wyżerają z nas energię, a po spotkaniu z nimi czujemy się wypłukani z uczuć. Jedyna emocja, która nam towarzyszy to bezradność. Nie do końca można określić reguły gry takich osób - a skoro nie są jasno określone, to wiadomo, że aby wygrać, nie warto rozpoczynać gry. To oznacza, że rozmowa, przekonywanie i proszenie nic nie zdziałają i niestety jedyną opcją jest zrezygnowanie z takiej relacji.

 

 

Dlaczego tak trudno uwolnić się od toksycznych znajomości?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Ale ci, którzy nas ranią nas najbardziej, zostawiają po sobie najwięcej sprzecznych emocji. Często próbujemy doszukać się problemu w nas samych, analizujemy sytuacje, słowa, gesty, ton głosu. Zastanawiamy się co złego zrobiliśmy i uważamy, że jedyną osobą, która może o tym powiedzieć jest właśnie nasz oprawca. Dlatego czujemy się przywiązani i zależni od ich zdania, a opinia ludzi postronnych nas nie obchodzi. Receptą na taką postawę jest spojrzenie na sytuacje z boku i dostrzeżenie, że wokół nas jest bardzo dużo ludzi, a my nie zostaniemy z tym sami. To znacznie ułatwi nam podjęcie decyzji, dotyczącej tego, czy trwać w relacji bez perspektyw, gdzie czujemy się ograniczani i upokarzani, czy lepiej odejść, by poczuć się wolnym.

 

 

 

Toksyczne osoby utrudniają nam normalne i swobodne funkcjonowanie. Niekiedy bardzo długo zajmuje nam zdefiniowanie takiej jednostki. Jednak im wcześniej to zrobimy, tym nasze życie towarzyskie szybciej rozkwitnie.

 

 

 

Zobacz też: Zazdrość niszczy wasz związek? Tak możesz sobie z nią poradzić!

 

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!