Reklama

#HAPPYLIFE

20.04.2019

Czarna lista składników w kosmetykach

Czarna lista składników w kosmetykach fot: instagram.com/my_makeup_room

Marta Rożniecka

Reklama

 

Jak się okazuje, powinnyśmy zwracać uwagę nie tylko na skład ulubionej czekolady, czy muesli, lecz również na składniki zawarte w kosmetykach. Czasami producenci mydlą nam oczy, stosując sztuczki marketingowe, a nam wydaje się, że zielona tubka od kremu jest w 100 % ekologiczna i ma zbawienne właściwości, które poprawią stan naszej skóry. Nic bardziej mylnego, dlatego warto zapoznać się z czarną listą składników stosowanych w kosmetykach.


 1. Parabeny

Metyloparaben, propyloparaben… Brzmi znajomo? Są to konserwanty chemiczne stosowane w kosmetykach i środkach higieny osobistej, które mają za zadanie chronić produkty przed pleśnią czy drobnoustrojami. Niektóre badania wykazały ich obecność w guzach piersi, narazie jednak nie dowiedziono bezpośredniego związku między produktami, które je zawierają, a nowotworami. Kontrowersje wywołuje również fakt, że parabeny zachowują się w organizmie jak estrogen, czyli hormon płciowy, który obniża płodność u mężczyzn.


2. Olej mineralny

To tani produkt uboczny przeróbki ropy naftowej. Ma postać przejrzystego, pozbawionego zapachu oleju i jest powszechnie stosowany w kremach nawilżających oraz kosmetykach do makijażu. Mimo, że nie wiąże się go z niczym szkodliwym, tworzy na skórze barierę, która u części osób może powodować zatykanie się porów i powstawanie wyprysków. Krytykuje się go również za to, że nie ma żadnych dobroczynnych skutków i jest tanim zmiennikiem olejów roślinnych.
 

3. Silikon

Silikony to grupa środków syntetycznych, które otrzymuje się z piasku. Znajdują się w rozmaitych kosmetykach - łatwo je rozpoznać, bo zwykle mają końcówkę "-cone" lub "-conol". Mają wiele zastosowań - zapewniają wodoodporność, zatrzymują wilgoć, wygładzają skórę i włosy, chornią ich troch. Silikon "otula" włos, dzięki czemu początkowo wydaje się błyszczący, gładki i zdrowy. Przy dłuższym stosowaniu włosy stają się oklapnięte i wyglądają jakby były pozbawione życia. Dlatego warto używać szamponów oczyszczających, dzięki którym kosmetyki na nich nie zalegają.

 


4. Ftalany

To środki chemiczne, które wykorzystuje się do utrzymania zapachu lub koloru, dlatego często spotyka się je w lakierach do paznokci i perfumach. Ftalany trudno wypatrzeć na liście składników, b często ukrywają się pod nazwą "zapach" (fragrance), niekiedy jednak mogą być wymienione jako DBP (flatan dibutylu) lub DEP (flatan dietylu). Flatany mogą zaburzać funkcjonowanie układu hormonalnego, ponieważ naśladują ludzkie hormony - to zjawisko jest łączone z wieloma problemami zdrowotnymi (gdy naśladują estrogen, wiąże się je z zachorowalnością na raka piersi, tyciem i niepłodnością.


5. Formaldehyd

Środki chemiczne uwalniające formaldehyd są wykorzystywane jako konserwanty lub utwardzacze w wielu kosmetykach. Uwalniają go one powoli i w małych ilościach, zwiększając w ten sposób trwałość produktu. Zjawisko to budzi niepokój ze względu na rakotwórcze właściwości formadelhydu, choć istnieją ścisłe ograniczenia dotyczące jego użycia w kosmetykach. Najpowszechniej jest stosowany jako utwardzacz produktach do paznokci.
 

6. Siarczany

Siarczany są często wykorzystywane w szamponach, a także w środkach do kąpieli i do mycia twarzy. To one w głównej mierze odpowiadają za powstawanie piany. Budzą kontrowersje z kilku różnych powodów. Przede wszystkim wiąże się je z podrażnieniami i wysuszaniem skóry. Siarczany oskarża się również o to, że uwalniają rakotwórcze substancje uboczne. Budzą też niepokój ekologów, gdyż są sytnezowane chemicznie z surowców pochodzących ze źródeł nieodnawialnych.

 


7. Toluen

 To rozpuszczalnik stosowany w lakierach do paznokci. Dzięki niemu lakier łatwo się rozprowadza i jest gładki. Budzi kontrowersje, ponieważ dowiedziono, że długotrwała ekspozycja na bardzo duże dawki tej substancji powoduje raka i problemy z płodnością.
 
 
 
Zobacz też: Dzięki tym kosmetykom pozbędziesz się łupieżu raz na zawsze

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!