Reklama

#HAPPYLIFE

20.03.2019

5 faktów na temat skóry, o których być może nie miałaś pojęcia

5 faktów na temat skóry, o których być może nie miałaś pojęcia fot. materiały prasowe

Jeżeli zależy Ci na posiadaniu pięknej skóry, przeczytaj to koniecznie!

Redakcja

Nie od dziś wiadomo, że sekret pięknej skóry tkwi w jej odpowiednim odżywieniu i nawilżeniu. Aby jednak wszystkie zabiegi pielęgnacyjne miały w ogóle sens i odpowiedni skutek, warto pamiętać o kilku faktach na temat skóry. Dotyczą każdej z nas!

Fakt #1 Skóra posiada „żywą tarczę” – mikrobiom

Słyszałaś o czymś takim jak „mikrobiom”? Jego inna nazwa to mikroflora i znajduje się w każdej części naszego ciała, również na skórze. Tak, dobrze Ci się kojarzy – to miliardy mikroskopijnych organizmów, które zamieszkują nasze ciało. Te żyjące na skórze stanowią jej naturalną barierę ochronną. Jeżeli są w równowadze i dobrej kondycji, utrzymują odpowiedni poziom pH, nawilżenia i odżywienia skóry.

„Myślę, że możemy myśleć o mikrobiomie jak o pewnym ekosystemie. Jest bardzo zrównoważony, a wszystkie jego składniki żyją ze sobą w idealnej harmonii.” – mówi dr Kevin Hermanson, Specjalista ds. Nauki o Skórze i Technologii marki Dove.

Rolą mikroorganizmów żyjących na skórze jest m.in. ochrona przed innymi, niepożądanymi organizmami. Na przykład niektóre przyjazne skórze bakterie wytwarzają peptydy i lipidy, które zwalczają te mikroorganizmy, które mają na skórę negatywny wpływ. Ponadto, niektóre bakterie zamieniają pot, serum i inne wydzieliny na substancje odżywcze. To wszystko ma ogromny wpływ na utrzymanie Twojej skóry w pełnym zdrowiu! Łatwo więc wysnuć wniosek, że zachwianie równowagi mikrobiomu może mieć dla skóry bardzo negatywne konsekwencje, które z czasem możesz zauważyć gołym okiem. Wniosek? Im zdrowsza mikroflora, tym zdrowsza jest Twoja skóra – i odwrotnie!

Fakt #2 Każda z nas ma inny mikrobiom

Zupełnie, jak odcisk palca! Na te różnice wpływają uwarunkowania genetyczne, środowisko, w którym żyjemy, to, co jemy, a nawet fakt palenia papierosów czy posiadania w domu zwierząt. Co ciekawe, każda część twojego ciała (a więc np. twarz, nogi, usta czy jelita) posiada inną mikroflorę!

Fakt #3 Starzenie się skóry zmienia mikrobiom

To oczywiste, że skóra zmienia się z wiekiem: spada jej poziom sebum i nawilżenia, dlatego w różnym wieku musimy inaczej ją pielęgnować. To wszystko ma też wpływ na mikrobiom. On również zmienia się w ciągu życia, dlatego zasługuje na naszą uwagę w takim samym stopniu.

Fakt #4 Mikrobiom jest bardzo delikatny

Nietrudno się domyślić, że – tak jak skóra – mikroflora jest delikatnym tworem, wymagającym łagodnego traktowania. Pierwszym z brzegu zabiegiem, który może go naruszyć, jest mycie zbyt agresywnymi żelami pod prysznic. Nie mówiąc już o depilacji, czy całej masie negatywnych czynników, z którymi codziennie mamy do czynienia. Naukowcy są zgodni, że naturalny, lekko kwaśny odczyn skóry utrzymuje przy życiu mikroorganizmy odpowiedzialne za utrzymanie jej w zdrowiu. Dlatego jeżeli będziesz używać neutralnych kosmetyków myjących, utrzymasz naturalne pH skóry, a co za tym idzie – pielęgnujesz swój mikrobiom.

Fakt #5 Masz wpływ na stan swojego mikrobiomu

Jeżeli z Twoim mikrobiomem jest coś nie tak, nie zauważysz tego od razu, jednak stopniowo gorszy stan skóry będzie coraz bardziej widoczny.

Na szczęście istnieją produkty na tyle delikatne, aby nie naruszyć Twojej „żywej tarczy”. My polecamy na przykład żele pod prysznic Dove, których profil jest zbliżony do profilu miękkiej wody. Zawierają wyłącznie łagodne substancje oczyszczające i utrzymują naturalne pH, które jest przyjazne dla mikrobiomu. Produkty świetnie nawilżają skórę nie naruszają też warstwy lipidów i peptydów, które znajdują się w skórze. I ostatnia rzecz: żeli Dove możesz używać do mycia całego ciała, również do twarzy! Produkty rewelacyjnie zmywają makijaż.

 

Materiał powstał we współpracy z Dove.

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Najnowsze artykuły

×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!