Reklama

#HAPPYLIFE

01.02.2019

JAK przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?!

JAK przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?! https://www.instagram.com/sophiaamoruso

Monika Kurek

Reklama

Rozmowy kwalifikacyjne są stresujące. Ścieżka zawodowa jest natomiast kręta i zawiła. Jak więc wypaść najlepiej w morzu kandydatów i nie zginąć w nieustannym wyścigu szczurów? To nie jest proste ale... da się! Wystarczy znać parę tricków, które dadzą Ci przewagę nad konkurencją. Jakich? Już spieszymy z pomocą :)

 

Zacznij od zrobienia solidnego researchu. MUSISZ wiedzieć do jakiej firmy aplikujesz, czym owa firma się zajmuje i czego dokładnie wymaga Twoje przyszłe stanowisko. Pracodawcy bardzo często żalą się w wywiadach, że kandydaci nie mają zielonego pojęcia o co w ogóle chodzi i czym mieliby się zajmować. Research nie zajmie Ci dużo czasu a uchroni Cię przed nieuchronną wtopą! 

 

Uważaj na podchwytliwe pytania. Przykład? "Jakie są Twoje trzy najgorsze cechy charakteru?". Pojawią się też zapytania teoretyczne, czyli co zrobiłabyś w danej sytuacji. Np; "Jak rozwiązałabyś taki i taki PR-owy kryzys naszego nowego partnera?". Chwila zastanowienia jest w porządku, ale nie dopuść do niezręcznej, pięciominutowej ciszy. To zdecydowanie nie zadziała na Twoją korzyść! Co jest za to dozwolone? Odpowiedzi nie muszą być całkiem poważne - nawet lepiej, jeśli odzwierciedlą Twój charakter i osobowość. Co ważniejsze, nie muszą też być standardowe. Wręcz nie powinny!

 

Sprawdź swoje profile w sieci. Większość potencjalnych pracodawców googluje kandydatów oraz sprawdza ich profile na Facebook'u czy Instagramie. Właśnie dlatego ważne jest, aby nie znaleźli tam żadnych "nieodpowiednich" treści. Szalone zdjęcie z imprezy są okej, ale nie zagwarantują Ci przychylności rekrutera. Co możesz zrobić? Np; ukryć dany post na osi czasu lub... zastrzec zawartość przed wszystkimi, których nie masz w znajomych. Współcześnie, wizerunek i reputacja w sieci są równie istotne co w realu. 

 

Nastaw się na pytanie o wynagrodzenie. Chociaż w naszym kraju na rozmowy o pieniądzach patrzy się często dość negatywnie (zupełnie niepotrzebnie), postaraj się wyzbyć uczucia dyskomfortu na potrzeby nadchodzącej rozmowy. To kwestia równie techniczna co znajomość języków czy Twoja dyspozycyjność. Koniecznie zastanów się wcześniej, jakie są Twoje oczekiwania!

 

"Czy ma pani jakieś pytania?" - jest często używane w ramach zakończenia rozmowy. Pewnie miałaś jakieś wątpliwości przed przyjściem, prawda? Czas najwyższy się nimi podzielić! Błędem jest nieuporządkowanie ich (możesz je nawet spisać!). To normalne, że się stresujesz. Najlepiej, powtórz sobie wcześniej parę razy o co chcesz zapytać. Zresztą, wydasz się bardziej zaangażowana i zainteresowana jeśli o coś zapytasz :)

 

Wyłącz dźwięk w telefonie i bądź na czas. Nie chcesz zaliczyć TAKIEJ wpadki. Zrobi się niezręcznie i choć osoby przeprowadzające rozmowę stwierdzą, że nie szkodzi... to na pewno zapamiętają taki incydent. A po co, skoro można tego uniknąć? Celem jest przecież wyróżnienie się na tle pozostałych kandydatów na dane stanowisko. Nie rzucaj więc sobie kłód pod nogi! 

 

Bez względu na rezultat, pamiętaj, że nadal jesteś fenomenalna i że niewielkie powodzenia nie są w stanie Cię zatrzymać. Trzymamy kciuki! 

 

 

Zobacz też: Jak ULEPSZYĆ Twoją pozycję zawodową?

 

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!