Reklama

#HAPPYLIFE

09.01.2019

Przygotuj się z nami do sesji egzaminacyjnej – to nie musi być koszmar!

Przygotuj się z nami do sesji egzaminacyjnej – to nie musi być koszmar! https://www.instagram.com/harrypotterfilm/

Monika Kurek

Reklama

 

Styczeń to nie tylko postanowienia noworoczne ale i nadchodzące zaliczenia. W przypadku studentów, mowa oczywiście o sesji egzaminacyjnej. W przypadku uczniów - o wystawieniu ocen lub zbliżającej się maturze. Tak czy owak, jest to zazwyczaj bardzo nerwowy i stresujący okres w życiu wielu z nas. A wcale taki być nie musi! Jak skutecznie zdać i nie zwariować? :) 

 

https://pixabay.com

1. Stwórz plan działania

Rozpisz sobie szczegółowo, co dokładnie musisz zrobić i co jest najważniejsze. Wbrew pozorom, egzamin egzaminowi nie równy. Oszacuj, który materiał zajmie Ci najwięcej czasu i który może sprawić Ci największe trudności. Zrób to od razu. Dzięki temu poczujesz się mniej przytłoczona. Okaże się również, że wcale nie jest tak źle jak myślisz! 

2. Przygotuj materiały

Czego będziesz potrzebowała? Przejrzyj notatki i zobacz czy przypadkiem nie ominęłaś któregoś wtorkowego wykładu. Jeśli tak - spokojna głowa! Wystarczy odezwać się do kolegi tudzież koleżanki z roku :) W zamian, możesz zaoferować swój materiał z innego przedmiotu. Ustal też koniecznie, co jest wymagane do konkretnego zaliczenia. Czy musisz, na przykład, przeczytać podane przez wykładowcę książki? Jak tak, to czeka Cię wizyta w bibliotece!

3. Wybierz metodę

Nauczyciele i profesorowie często powtarzają, że nie jesteś w stanie opanować wszystkiego w jedną noc. Otóż, to zależy. Jeżeli będzie lekko i przyjemnie, to śmiało. Zostaw to na ostatnią chwilę. Jak mówi jednak znany cytat: "Choose your battles wisely", czyli "Wybieraj swoje walki mądrze". Nie opanujesz w parę godzin historii Rosji ani fabuły 10 opasłych powieści. Zacznij przeglądać materiał wcześniej. Jakkolwiek - oglądaj filmiki, czytaj streszczenia, odpal audiobooki, rozmawiaj z kolegami z roku. Śmiało!

4. Podejdź do tego praktycznie

Chociaż część testów i projektów będzie dla Ciebie nieprzyjemna, potraktuj je niczym tzw. "to-do list" (listę rzeczy do zrobienia). Wymarzone studia to nie tylko interesujące Cię rzeczy. Aby osiągnąć dany rezultat, często jesteśmy zmuszeni robić rzeczy na które wcale nie mamy ochotę. Nie szkodzi. Udowodnij sobie, że mimo wszystko jesteś w stanie całkiem nieźle sobie z nimi poradzić! 

5. Bądź selektywna

Które informacje i zagadnienia są najważniejsze? Wbrew pozorom - wcale nie wszystkie. Może podczas wykładów profesor kładł wyjątkowo duży nacisk na jakieś konkretne pojęcia? Może podał zagadnienia kiedy Cię nie było? Nie dokładaj sobie roboty! Pogadaj też koniecznie z osobami z pozostałych roczników. Często są nieocenioną skarbnicą wiedzy :)

6. Weź głęboki oddech i rozluźnij barki

Przyczyną wielu niezaliczonych kolokwiów jest... stres. Dokładnie tak. Właśnie dlatego, koniecznie wbij sobie do głowy, że to "tylko" egzamin. Co się stanie jeśli nie zdasz? Napiszesz go jeszcze raz. Zresztą, stres wcale nie sprzyja pracy mózgu. Często powodują tzw. "blank space" czyli zupełną pustkę w głowie. Nie rób sobie tego!

7. Ucz się mądrze

Pij dużo wody, chadzaj na spacery i nie popadaj w paranoję. Odżywiaj się dobrze oraz rób stosowne przerywniki. To naprawdę ważne! Inaczej wszystko zacznie Ci się mylić, a Ty sama znów zaczniesz się stresować. A po co? 

 

 

Sesja to ciężki okres ale wystarczy trochę dobrego planowania i przetrwasz ją skutecznie i bezboleśnie. Weź przykład z Hermiony! Może dowiesz się czegoś naprawdę ciekawego? 

 

Zobacz też: Dzięki tym sposobom będziesz wyglądać pięknie po każdej imprezie!

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!