Reklama

#HAPPYLIFE

21.11.2018

Najczęstsze efekty uboczne tabletek antykoncepcyjnych

Najczęstsze efekty uboczne tabletek antykoncepcyjnych fot. iStock

Dominika Kalinowska

Reklama

 

Niezależnie od tego, jaką formę antykoncepcji wybierzesz musisz pamiętać - żadna z nich nie jest idealna. Ani prezerwatywy, ani plastry antykoncepcyjne, ani tabletki antykoncepcyjne. Jednak to te ostatnie cieszą się największą popularnością w dzisiejszych czasach. Coraz więcej kobiet decyduje się na tę formę antykoncepcji głównie ze względu na stosunkowo łatwą dostępność i możliwość odejścia od niej w każdym momencie (coś czego np. implant nie gwarantuje).

 

Jednak pomimo swojej popularności, tabletki antykoncepcyjne niosą za sobą również wiele efektów ubocznych. Pamiętaj, że dobrze dobrane tabletki powinny nie powodować prawie żadnych efektów ubocznych, chociaż trzeba też pamiętać, że każdy organizm inaczej reaguje. Tabletki, które świetnie działają na Twojej przyjaciółce - Tobie mogą naprawdę uprzykrzyć życie. I na odwrót!

 

Zobacz jakie są najczęściej spotykane efekty uboczne tabletek antykoncepcyjnych:

 

1. Spadek libido

To dotyka naprawdę wielu kobiet i często przesądza o zaprzestaniu korzystania z tabletek. Co ciekawe, ten efekt niekoniecznie pojawia się już na początku stosowania tej metody antykoncepcji, a dopiero po kilku miesiącach przez co niektóre kobiety nie łączą tych dwóch faktów ze sobą.

 

2. Przybranie na wadze

Ten skutek uboczny może objawiać się dwojako. Jedną z opcji jest większy apetyt, a co za tym idzie - przybranie na wadze. Drugą opcją jest zatrzymywanie wody w organizmie, przez co kobieta przyjmująca tabletki antykoncepcyjne wydaje się być napuchnięta i obrzmiała. Na szczęście - jeśli chodzi o to drugie, w momencie zaprzestania przyjmowania tabletek, objaw znika po ok. 2 tygodniach.

 

3. Wahania nastroju

Najbardziej uciążliwe na początku przyjmowania tabletek, wiąże się to z dużą dawką hormonów, do których organizm musi się przyzwyczaić. Możesz czuć się jak przed zbliżającym się okresem, wybuchać płaczem bez powodu czy nagle wpadać w złość. Jeśli problem będzie się utrzymywał dłużej, niż miesiąc - skonsultuj się ze swoim ginekologiem i rozważcie zmianę tabletek.

 

4. Bóle głowy i migreny

Hormony zawarte w tabletkach u niektórych powodują bóle głowy oraz migreny. Jeśli pojawią się od razu i będą silne - koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

5. Plamienia w trakcie cyklu

Najczęściej spotykane w pierwszych trzech miesiącach przyjmowania antykoncepcji, później powinny ustąpić. Wyjątkiem jest przyjmowanie bardzo delikatnych tabletek - wtedy nawet przyjęcie tabletki 2 godziny później może wywołać plamienie.

 

Pamiętaj, żeby zwracać uwagę na objawy, jakie pokazuje Twój organizm i obserwuj zmiany, jakie w nim zachodzą :-)

 

Zobacz też: 5 rzeczy, których nie wiesz o odstawianiu tabletek antykoncepcyjnych

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!