Reklama

#HAPPYLIFE

09.11.2018

Dlaczego wady naszych partnerów zauważamy dopiero PO rozstaniu?

Dlaczego wady naszych partnerów zauważamy dopiero PO rozstaniu? fot. instagram.com/humanlovers

Dominika Kalinowska

Reklama

 

Ile razy dawałaś swojej przyjaciółce naprawdę ŚWIETNĄ radę na temat jej związku i (nie tak  świetnego) chłopaka? Zakładam, że naprawdę wiele razy, więc teraz trudniejsze pytanie - ile razy zastosowała się ona do tej rady? No właśnie, tu robi się ciężko. Żeby nie było - to samo pytanie działa w drugą stronę. Ile razy twoja przyjaciółka trzeźwo analizowała twój związek i dawała naprawdę świetne rady, tylko po to żebyś je całkowicie zignorowała.

 

Sytuacja ta dotyczy naprawdę każdej z nas, dopóki jesteśmy emocjonalnie zaangażowane w relację to nie jesteśmy w stanie przyjąć dobrej rady i się do niej zastosować, szczególnie jeśli może ona nas uchronić przed kolejnymi rozczarowaniami czy, o zgrozo, upokorzeniami jak dzwonienie po nocy do byłego.

 

I tu pojawia się pytanie - dlaczego tak robimy? Dlaczego wszystkie ich wady widzimy dopiero po rozstaniu, a tak naprawdę po wyleczeniu się z tej relacji? Okazuje się, że mamy na to naukowe wytłumaczenie!

 

W 2006 roku naukowcy zrobili badanie na dwóch grupach osób. Jedna z grup musiała obejrzeć smutny film, który miał obniżyć ich nastrój, a druga komedię która wprawiała ich w świetny humor. Wyniki? Osoby z pierwszej grupy o wiele bardziej realistycznie patrzyły na różne zdarzenia oraz relacje, podczas gdy osoby z drugiej grupy koloryzowały rzeczywistość i ubarwiały zdarzenia na swoją korzyść.

 

Jakie z tego wnioski? Gdy jesteśmy zakochane, w naszym mózgu zachodzą reakcje odpowiedzialne za wytwarzanie dopaminy - hormonu szczęścia, więc nawet jeśli związek nie jest do końca udany, ale my zakochane - efekt jest ten sam. Nie widzimy rzeczywistości realistycznie, a wszystkie wady partnera potrafimy wytłumaczyć. I to właśnie wtedy przyjaciółka pisze: "Nieważne. I tak zrobisz jak będziesz chciała". Następnym razem - wyślij jej ten artykuł i... pomyśl czy może nie warto zastosować się do jej rad (mogą okazać się naprawdę najlepsze!) :-)

 

Zobacz też: Oto, co musisz zrobić gdy twój EX się do ciebie odezwie (bo zawsze to robi!)

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!