Reklama

#HAPPYLIFE

07.03.2018

Masło orzechowe już niedługo zniknie z polskich sklepów

Masło orzechowe już niedługo zniknie z polskich sklepów fot. istockphoto.com

Pola Namysł

Reklama

 

 Masło orzechowe, pomimo swojej nazwy - z masłem ma niewiele wspólnego. Wyrabiane jest z orzechów, najczęściej z orzechów arachidowych, ale można wykorzystać tak naprawdę każdy gatunek. Jest bardzo kaloryczne, ale również zdrowe, jeśli odpowiednio bilansuje się dietę. Klasyczne masło wyrabiane jest ze śmietany z mleka krowiego. Ani konsystencja, ani smak tych dwóch nie jest taka sama, a tak naprawdę nawet nie zbliżona. Skąd więc użycie tej samej nazwy? To pozostanie tajemnicą, bo masło orzechowe tak naprawdę jest kremem z orzechów. I właśnie w tym tkwi problem. 

 

Jak się okazuje, problem z tym faktem już od jakiegoś czasu miała Unia Europejska. W zeszłym roku informowaliśmy o końcu mleka sojowego, migdałowego itp. Teraz Komisja Europejska postanowiła zastosować tą samą zasadę do produktów nazywanych "masłem". Wiąże się to z faktem, iż "masło orzechowe" czy "masło migdałowe" nie są produktami pochodzenia zwierzęcego. Komisja uznała, iż może to wprowadzać konsumenta w błąd. 

 

Chyba nie możemy się z tym zgodzić - czy ktoś naprawdę mógł mieć coś przeciwko masłu orzechowemu?! Jedno jest pewne - z jego stratą na pewno się nie pogodzimy. Jaką nazwę teraz będzie miał uwielbiany przez wszystkich produkt?

 

Zobacz też: Kawa podawana w... awokado to kulinarny HIT!

 

 

 

 

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!