Reklama

#HAPPYLIFE

04.09.2017

Dlaczego nie warto lekceważyć kaszlu suchego?

Dlaczego nie warto lekceważyć kaszlu suchego?

Kaszel suchy stanowi dokuczliwą, a jednocześnie często bagatelizowaną dolegliwość. Ta naturalna reakcja organizmu służąca oczyszczeniu dróg oddechowych może mieć wiele przyczyn, wśród których część nie jest szczególnie groźna dla zdrowia.

Reklama

Jeśli jednak suchy kaszel utrzymuje się przez kilka tygodni, zdecydowanie warto udać się do lekarza, by poznać jego przyczyny mogące stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia. Dowiedz się dlaczego nie warto lekceważyć kaszlu suchego.

 

Czym jest suchy kaszel?

Dobrze znany każdemu z nas kaszel, to nic innego jak odruchowy skurcz ścian klatki piersiowej na skutek podrażnienia zakończeń nerwowych znajdujących się w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Standardowo funkcją kaszlu jest oczyszczanie dróg oddechowych, gdy nie radzi sobie z nim odpowiedzialny za tę czystość układ rzęskowy, jednak przyczyn kaszlu jest w rzeczywistości bardzo wiele i stoją za nimi różne dolegliwości.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje kaszlu ze względu na obecność wydzieliny błon śluzowych. Kaszel wilgotny, czyli produktywny dotyczy sytuacji, w której wraz ze skurczami klatki piersiowej z układu oddechowego wydostaje się wydzielina. Kaszel suchy, inaczej zwany nieproduktywnych charakteryzuje się natomiast jej brakiem.

 

Kaszel suchy - objawy

Wbrew pozorom brak wydzieliny nie jest jedynym objawem kaszlu suchego. Towarzyszy mu uporczywe uczucie drapania w gardle, które powoduje natychmiastowy odruch kasłania. Ponadto wiąże się z ciągłym odczuwaniem suchości w gardle, a jego dźwięk jest głuchy z racji braku odksztuszanej wydzieliny. Kaszel suchy potrafi doskwierać choremu przez całą dobę, co jest szczególnie nieprzyjemne w trakcie nocy, gdyż może stanowić źródło problemów ze snem. Gdy przyczyną kaszlu jest infekcja dróg oddechowych zwykle stanowi od jeden z pierwszych objawów, który dodatkowo utrzymuje się w ciągu kilku dni po jej zakończeniu.

 

Przyczyny suchego kaszlu – kiedy nie wolno ich lekceważyć?

Kaszel suchy może mieć bardzo wiele przyczyn. Do najbardziej prozaicznych należą infekcje wirusowe lub bakteryjne. Wówczas kaszel ustępuje wraz z ich zwalczeniem. Suchy kaszel jest również jednym z objawów reakcji alergicznych, a także typową reakcją na działanie substancji drażniących drogi oddechowe, dlatego często zmagają się z nim palacze.

Jednak ta uporczywa dolegliwość miewa również znacznie bardziej poważne źródła. Dlaczego nie warto lekceważyć kaszlu suchego, który utrzymuje się przez dłuższy czas bez wyraźnej przyczyny? Ponieważ powodem kasłania mogą być także bardzo poważne schorzenie: między innymi gruźlica, koklusz, choroby układu krążenia, a nawet zmiany nowotworowe. Ponadto za kaszel suchy odpowiada niekiedy nietypowa astma oskrzelowa lub przewlekła obturacyjna chorobą płuc.

 

Kaszel suchy – leczenie

Leczenie suchego kaszlu zależy oczywiście od postawionej wcześniej diagnozy i jego przyczyn. Jeśli poważne schorzenia zostaną wykluczone, a za suchy kaszel odpowiada infekcja dróg oddechowych lub ich podrażnienie, pomóc może zmiana codziennych nawyków. Redukcji kaszlu sprzyja między innymi regularne wietrzenie pomieszczeń, a także spożywanie dużej ilości płynów. Domowy syrop na kaszel można przyrządzić z udziałem cebuli i miodu. Na rynku jest ponadto dostępne wiele skutecznych preparatów na suchy kaszel.

 

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!