Reklama
Reklama

lifestyle

10.07.2017

Inteligentne oświetlenie domu – co to takiego?

Inteligentne oświetlenie domu – co to takiego?

Wchodzisz do pokoju i nie musisz po omacku szukać włącznika, bo światło uruchamia się samo. W ciągu dnia żarówki świecą umiarkowanie, a gdy na dworze robi się ciemniej – zwiększają swoją moc.

Reklama

Gdy w pokoju nikogo nie ma, światło automatycznie gaśnie, a gdy dom stoi kilka dni pusty – co jakiś czas uruchamia się, by odstraszyć włamywaczy. Niemożliwe? Wręcz przeciwnie! Wystarczy wyposażyć się w system.

Co to jest inteligentne oświetlenie domu?

Inteligentne światła to bardzo ogólna nazwa odnosząca się do połączenia tradycyjnych lamp z nowoczesnym systemem sterowania i zaawansowanymi technologicznie czujnikami – mówi specjalista sklepu lampy.pl– Ich możliwości są bardzo różne – wszystko zależy od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy. Możemy na przykład mieć możliwość zmieniania barwy światła, sterowania nim za pomocą pilota, aplikacji internetowej czy też uruchamiania go o określonych godzinach lub przebywając poza domem. To gwarancja nie tylko niezwykłej wygody, ale także oszczędności – inteligentne światła mogą same się wyłączać, gdy opuszczamy pokój lub dom, dzięki czemu nie musimy martwić się, że zostawimy włączoną żarówkę, wyjeżdżając na wakacje.

 

Kolejną ciekawą opcją zdalnego oświetlenia domu są sceny świetlne. Inne oświetlenie odpowiada nam przecież, gdy oglądamy film, pracujemy przy biurku, czytamy książkę lub drzemiemy na kanapie. Instalując inteligentne światła możemy ustawić odpowiednie sceny świetlne dla każdej z tych sytuacji – na przykład przyciemnić światło, wybrać lampy, które mają się palić – a później z łatwością je uruchamiać za pomocą przycisku lub aplikacji.

 

Gdzie sprawdzą się inteligentne światła?

System inteligentnego oświetlenia to rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie nie tylko w domu jednorodzinnym – mówi specjalista sklepu lampy.pl. – Świetnie sprawdzi się również w biurach czy nawet… na ulicy. Dla przykładu w 2013 roku magistrat w Toruniu w porozumieniu z Uniwersytetem Techniczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy zdecydował się na zainstalowanie na niektórych ulicach miasta systemu inteligentnego oświetlenia. Dzięki temu wszelkie informacje o przepaleniu lampy czy jej dewastacji są dostarczane bezpośrednio na odpowiedni komputer, razem z takimi danymi jak informacje o poborze mocy.

 

System współpracuje też z czujnikami ruchu czy natężenia światła – w ten sposób w momencie wypadku lampy mogą mocniej oświetlić dane miejsce, a gdy ruch na ulicy jest mały, one również zmniejszają pobór prądu. Efekt? Nawet do 20% oszczędności energii.

 

Oświetlenie w domu – jakie inteligentne rozwiązania wybrać?

 

Wybór rozwiązań zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb w zakresie automatyzacji domu. Możemy zdecydować się na proste ściemniacze, które regulują natężenie światła. Inną opcją jest zintegrowanie oświetlenia z pilotem, dzięki czemu będziemy mogli dowolnie włączać i wyłączać lampy w całym domu, bez konieczności wstawania z kanapy. Warto też rozważyć integrację oświetlenia z alarmem – wówczas możemy jednym przyciskiem zgasić wszystkie światła w domu i jednocześnie uzbroić alarm.

Zanim zdecydujemy się na zakup systemu inteligentnego oświetlenia, zastanówmy się przede wszystkim nad tym, jakich udogodnień poszukujemy do swojego domu lub biura i na podstawie tego wybierzmy najlepsze rozwiązanie – radzi ekspert lampy.pl– Różne systemy oferują nam bowiem różne rozwiązania – niektóre z nich będą dla nas ogromnym ułatwieniem, a inne mogą okazać się zupełnie nietrafione. Warto więc dokładnie przemyśleć tę decyzję lub zasięgnąć porady specjalisty, który doradzi i opowie o ciekawych rozwiązaniach.

Inteligentne światła to rozwiązanie, które na pierwszy rzut oka może wydać ekstrawaganckie – w końcu na co dzień raczej funkcjonujemy bez tego typu udogodnień. Gwarantujemy jednak, że łatwo się do nich przyzwyczaić – po zainstalowaniu ich w domu szybko zapomnimy, że kiedyś mogliśmy się bez nich obejść!

 

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!