Reklama

#HAPPYLIFE

28.02.2017

Kreatyna, białko, aminokwasy - czym są odżywki sportowe i czy warto je stosować?

Kreatyna, białko, aminokwasy - czym są odżywki sportowe i czy warto je stosować? źródło: www.istockphoto.com

Jeżeli dopiero zaczynacie przygodę ze sportem, musicie przeczytać czym są odżywki sportowe i czy w ogóle warto je stosować?

Aga Szymczak

Reklama

Dla zawodowych sportowców nazwy takie jak kreatyna, bcaa, aminkowasy czy białko, są czymś zupełnie naturalnym, bo większość z nich stosuje je na co dzień. Dla tych, którzy swoją przygodę ze sportem czy siłownią zaczynają nieco później te słowa wydają się totalną abstrakcją. A już nie ma mowy o tym, żeby wiedzieli co, kiedy i jak. 

 

Suplementy diety powinny być nieodłącznym element życia każdego, kto trenuje regularnie i prowadzi zdrowy tryb życia. Niektóre z odżywek znajdziemy w codziennym pożywieniu, ale przy zbyt dużym wysiłku ich liczba jest zbyt mała, dlatego czasem warto je dodatkowo uzupełniać właśnie za pomocą odżywek. 

 

Są też takie, które powodują, że nasz organizm szybciej się regeneruje lub potrafi działać na zwiększonych obrotach, a tym samym nasze wyniki są dużo lepsze. 

 

Rodzaje odżywek sportowych

Białko - w naturalny sposób występuje w wielu produktach spożywczych. Odżywka białkowa ma za zadanie uzupełnienie diety osoby trenującej. Białko jest jednym z najważniejszych budulców mięśni, dlatego jeżeli dostarczasz go za mało z posiłków, odżywka białkowa jest dla ciebie. Dodajmy, że odżywka białkowa dzieli się na trzy grupy: koncentrat białkowy, izolat białkowy i hydrolizat białkowy. Pierwszy jest najtańszy i zawiera najmniejszą ilość białka, a ostatni jest najdroższy i zawiera największą ilość białka w swoim składzie. Jeżeli już chcesz koniecznie brać białko, to wybieraj produkty o wysokiej zawartości białka czyli izolat lub hydrolizat. Produkt występuje w postaci proszku.

 

BCAA - innymi słowy aminokwasy. BCAA mają grupę aminową (NH2) o charakterze zasadowym oraz karboksylową (-COOH)o odczynie kwasowym.Aminokwasy od białka, różni to, że gotowa dawka od razu wchłania się w mięśnie i dzięki temu nasz organizm szybciej się regeneruje, mniej odczuwa zmęczenie lub nawet potrafi pracować na większych obrotach. BCAA z pewnością ci nie zaszkodzi. Produkt występuje zazwyczaj w tabletkach.

 

Kreatyna - głównym zadaniem kreatyny jest gromadzenie energii w mięśniach. Dzięki temu podczas treningu będziemy mogli wykorzystać jeszcze więcej energii. Jest to jedna z najbardziej popularnych odżywek sportowych wśród kulturystów, lekkoatletów czy zawodników sztuk walki. Dzięki niej możemy polepszać nasze wyniki sportowe w dziedzinach wytrzymałości czy siły. Produkty występuje w postaci proszku.

 

L-Karnityna - pomaga przy spalaniu tkanki tłuszczowej i rzeczywiście działa. L-Karnityne powinno się stosować nie w większej dziennej dawce niż  500-2000 mg. Produkt występuje zazwyczaj w tabletkach lub ampułkach do picia. 

 

 

Powyższe suplementy diety są najczęściej stosowanymi i najpopularniejszymi. Pamiętaj jednak, że na rynku znajdziesz ich dużo więcej. Jeżeli nie jesteś wyczynowym sportowcem nie musisz ich znać. Poza odżywkami sportowymi ważna jest także suplementacja makroelementów takich jak magenz, potas itp. itd. Nie zapominaj także o zdrowej diecie, która jest niezbędna przy zdrowym trybie życia. 

 

 

ZOBACZ TEŻ: Ta blogerka fitness obnaża prawdę o instagramowych zdjęciach

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!