Reklama

#HAPPYLIFE

19.02.2015

Co się dzieje gdy zasypiasz? 11 faktów

Co się dzieje gdy zasypiasz? 11 faktów Co się dzieje gdy zasypiasz? 11 faktów; fot. Thinkstock

Zobacz, co dzieje się w twojej głowie gdy zasypiasz. Słodkich snów!

Reklama

1. Za marzenia senne odpowiedzialne są komórki nerwowe mózgu. Kiedy śpimy, kora mózgowa jest aktywna w równym stopniu, co podczas czuwania. Inaczej niż mięśnie, które wiotczeją. Chociaż śni się nam, że biegamy, to nasze ciało pozostaje nieruchome.

2. Jak wynika ze statystyk, każdej nocy śnimy przeciętnie dwie godziny. Zazwyczaj przeżywamy od czterech do pięciu faz snu, które pojawiają się w 90-minutowych odstępach.

3. Naukowiec Werner Gross jest pewien: śnimy już przed przyjściem na świat, w łonie matki. U niemowląt marzenia stanowią 50 procent snu, z wiekiem jest ich coraz mniej. Żeby jednak faza sennych wizji zanikła zupełnie, trzeba by było żyć ponad 100 lat, twierdzi psycholog Uros J.Jovanovic.

4. Marzenia senne mogą się pojawiać w dowolnym momencie. Ale najlepiej zapamiętujemy te z fazy REM (“Rapid-Eye-Movement”), która można rozpoznać po szybkich ruchach gałek ocznych. Zdaniem naukowców dzieje się tak dlatego, że sny w tej fazie są wyjątkowo barwne i sugestywne.

ZOBACZ TEŻ: W takich pomieszczeniach się wyśpisz!

5. Kobiety o wiele lepiej niż mężczyźni zapamiętują przeżycia, jakie stały się ich udziałem we śnie. Czemu tak się dzieje? Ponieważ one o tym opowiadają - często i chętnie. A to doskonały sposób na utrwalenie swoich sennych doznań w pamięci.

6. Nocne marzenia najczęściej dotyczą…pracy. Potwierdziły to liczne badania. Śnimy, że spóźniamy się do biura albo, że pomimo wielu wysiłków nie możemy sobie poradzić z jakimś zadaniem.

7. Chcesz przeżyć prawdziwy odlot we śnie? Kładąc się do łóżka, wyciągnij się wygodnie na brzuchu. Pewien naukowiec z uniwersytetu w Hongkongu doszedł do wniosku, że takie ułożenie to gwarancja wyjątkowo emocjonujących snów. Romans z ulubionym aktorem, porwanie przez UFO albo ognisty seks? Śpij słodko!

8. Zdarza się, że śnią ci się psy? To świetnie! Bo według szwajcarskiego psychologa Ernsta Aeplli jest to wyraz twojego zadowolenia z życia.

9. Michael Schredl, naukowiec zajmujący się badaniami snu, zaobserwował, że w nocnych koszmarach najczęściej pojawia się motyw ucieczki, paraliżu albo utraty kogoś bliskiego. Zauważył też wyraźne różnice między płciami: mężczyzn nocami prześladują sceny pełne przemocy, a kobiety konflikty międzyludzkie.

10. Można się nauczyć celowo kierowania swoimi snami. Ten proces został nazwany “świadomym śnieniem”. To już jednak wyższa szkoła gwiazdy. Na początek warto posłuchać psychologa Stephena LaBerge’a. Radzi on, żeby prowadzić dziennik snów, czyli zaraz po obudzeniu zapisywać to, co nam się przyjemnego przyśniło. W ten sposób utrwalamy to w podświadomości i zwiększamy szansę, że sen się powtórzy.

11. Zapachy wpływają na treść naszych snów. Potwierdziły to badania uniwersyteckie. Osoby, u których w sypialniach unosił się zapach zepsutych jajek, śniły o nieprzyjemnych rzeczach. Dokładnie odwrotnie było u tych, którzy podczas snu wdychali woń róż…

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!