Reklama
Reklama

lifestyle

28.07.2016

7 najdziwniejszych zwyczajów, które mogą Cię zaskoczyć na wakacjach

7 najdziwniejszych zwyczajów, które mogą Cię zaskoczyć na wakacjach

Wyjeżdżając na wakacje nastawiamy się na mile spędzone chwile i niezapomniane przeżycia. Jeśli jednak nie wiemy, jak powinniśmy się zachować w pewnych sytuacjach, możemy obrazić mieszkańców danego kraju lub niemiło się zaskoczyć ich zachowaniami. Przedstawiamy 7 zwyczajów, które warto poznać!

Reklama

Greckie toalety

Jedną z najdziwniejszych rzeczy dla Polaków przebywających na wakacjach w kraju Zeusa i Ateny jest zakaz wrzucania papieru toaletowego do toalet – w miejscach publicznych są nawet specjalne tablice informujące o tym, a obok toalety stoi pojemnik specjalnie przygotowany na zużyty papier. Wszystko to jest winą przestarzałego systemu kanalizacyjnego, który pozostawia wiele do życzenia.

Pamiętaj też, by nigdy nie łapać stopa kciukiem do góry – taki gest jest w Grecji obraźliwy!

 

Hiszpańska wylewność

Jeśli czujesz się niekomfortowo, gdy ktoś obcy Cię dotyka, lepiej się przyzwyczaj przed wyjazdem do Hiszpanii! Mieszkańcy tego kraju są bardzo wylewni i często dotykają swojego rozmówcy, np. poklepują go po ramieniu lub kładą rękę na plecach. Taki gest nie ma podtekstu seksualnego, jest raczej w ich mniemaniu okazaniem sympatii. Witając się, mają zwyczaj całowania się dwa razy – w oba policzki. Hiszpanie dużo też gestykulują, głośno rozmawiają i nie krępują się, by np. zwrócić rozmówcy podczas posiłku uwagę, że pomiędzy zębami utknęły mu zioła.

 

Pomieszanie z poplątaniem w Bułgarii

Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają do Bułgarii, pełnej słonecznych dni i pięknych plaż - wiele biur podróży przygotowuje oferty tanich wakacji specjalnie do tego miejsca destynacji, wiedząc, że cieszy się uznaniem Polaków i chętnie tam wyjeżdżają, dodatkowo jest to jedno z najbezpieczniejszych miejsc w Europie. Jeśli jednak rozmawiasz z Bułgarami i masz wrażenie, że się zgadzacie ze sobą, ale jednocześnie Twój rozmówca energicznie zaprzecza głową? Spokojnie, on... właśnie potakuje! W Bułgarii kiwanie głową na nie oznacza „tak”, a skinienie głową oznaczania „nie”. I już wszystko jasne! Tylko jak tu się nie pogubić?

 

 

Praworęczne Indie

Jeśli jesteś leworęczna, pamiętaj, by mimo wszystko w miejscach publicznych starać się jeść prawą ręką, a już na pewno podawać do powitania tylko prawą rękę! W tej kulturze lewa służy do korzystania z toalety i wyciąganie jej w kierunku drugiej osoby jest uważane za niegrzeczne. Co ciekawe, podczas picia nie powinniśmy z kolei dotykać naczynia ustami.

W Indiach nie są też zbyt wylewni, dlatego wszelkie okazywanie sobie uczuć, nawet trzymanie za rękę na ulicy jest niedopuszczalne. Ponadto wymaga się skromnego, stonowanego stroju – w tym miejscu panuje jednak sprawiedliwość, bo nie tylko kobiety powinny unikać zbyt skąpej odzieży, ale tyczy się to także mężczyzn! Nareszcie ;)

 

Głębokie ukłony w Japonii

Japończycy są grzeczni i uprzejmi i tego samego wymagają od innych. Dlatego podczas witania się kłaniamy się rozmówcy, nigdy też nie dotykamy drugiej osoby, nawet przelotnie. Nie okazujemy też sobie żadnych czułości, nawet publiczne trzymanie się za rękę jest uważane za nietakt. Publicznie nie należy również kasłać ani kichać, a tym bardziej zakazane jest wycieranie nosa dwa razy w tę samą chusteczkę.

Przy wejściu do metra nie wolno się pchać ani wpychać przed kogoś - Japończycy zawsze kulturalnie ustawiają się w kolejce. Warto również zwrócić uwagę na to, że niektóre wagony są przeznaczone tylko dla kobiet, ze względu na pojawiające się przypadku molestowania seksualnego w publicznych środkach transportu.

 

 

Restauracje made in USA

W Ameryce, będąc w restauracji nie należy zapominać o napiwku, który powinien wynosić 15-20% wartości zamówienia. W odróżnieniu od Japonii, gdzie są one niemile widziane, w USA są one podstawowym źródłem dochodu kelnera. Za to woda do posiłków jest darmowa i dolewana na bieżąco. Pamiętajmy też o wielkościach posiłków, zwłaszcza pizzy - włoska duża jest idealna dla dwóch osób, a duża amerykańska może spokojnie nakarmić czwórkę wygłodniałych turystów!

Poruszając się chodnikiem pamiętajmy też, że ulice to swoista autostrada dla pieszych - nie należy się na niej zatrzymywać bez powodu, bo tamujemy ruch, zwłaszcza w tak zatłoczonych miastach jak Nowy Jork!

 

Brzydkie gesty w Anglii

Rozmawiając z Anglikiem nigdy nie pokazuj dwóch palców z grzbietem dłoni zwróconym do rozmówcy – to angielska wersja „środkowego palca”!

Przy okazji przypominamy, że będąc w Szkocji lub Irlandii nie wolno wypominać ich mieszkańcom języka – dla nich stosowana angielszczyzna jest jak najbardziej poprawna i pałają ogromnym oburzeniem, gdy obcokrajowiec daje im do zrozumienia, że ich angielski to „niekoniecznie angielski”.

 

 

Teraz, kiedy już wiesz jakich podstawowych zasad powinnaś przestrzegać, będziesz się czułą pewniej w obcym kraju. Pamiętaj, że przed wyjazdem do innego, zwłaszcza egzotycznego kraju, warto zapoznać się z jego kulturą i zasadami. A jeśli szukasz atrakcyjnych ofert wyjazdowych, zajrzyj na ofertę lato 2016 w BP ITAKA.

 

Artykuł we współpracy z itaka.pl

 

 

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!