Reklama

#HAPPYLIFE

29.06.2018

Szybki sposób na zaparcia! Jak sobie z nimi radzić?

Szybki sposób na zaparcia! Jak sobie z nimi radzić?

Zaparcia to problem, z którym należy walczyć. Poznaj skuteczne i szybkie sposoby, które umożliwią eliminację zatwardzenia.

Redakcja

Reklama

Dlaczego nie należy bagatelizować problemu zaparć?

Zaparcia to dolegliwość, z którą zmaga się aż 30% mieszkańców naszego kraju. Niestety, przez zdecydowaną większość osób są one bagatelizowane, na co wpływ ma przede wszystkim przekonanie, iż jest to problem wstydliwy, o którym nie wypada mówić głośno. A to błąd, ponieważ zatwardzenie – zwłaszcza trwające od dłuższego czasu – przyczynia się do znaczącego obniżenia jakości życia, wpływa w sposób negatywny na nasze samopoczucie, a nawet może doprowadzić do rozwinięcia się poważnych schorzeń odbytnicy. Poza tym opisywana dolegliwość sprzyja powstawaniu m. in. stanów zapalnych jelita grubego czy kamieni kałowych. Jak zatem walczyć z zaparciami? Czy istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się tego dokuczliwego problemu?

Szybki sposób na zatwardzenie z apteki

Obecnie w dosłownie każdej aptece dostępne są preparaty na zaparcia bez recepty. Po które z nich warto sięgnąć? Jednym z najtańszych i zarazem stosunkowo skutecznych środków jest olej rycynowy. Produkt ten podrażnia jelito cienkie i tym samym wzmacnia perystaltykę. Przeczyszczenie następuje po około 2 – 6 godzin od przyjęcia zalecanej dawki (1 – 2 łyżeczki olejku).

Jeśli smak olejku skutecznie zniechęca cię do stosowania wspomnianego preparatu, to polecamy sięgnąć po łatwe do przełknięcia tabletki np. Dulcobis. To bardzo skuteczny i zarazem szybki sposób na zaparcia, który cechuje również bezpieczeństwo stosowania. Preparat (1 – 2 tabletki) należy zażyć 30 – 60 minut przed snem. Efekt przeczyszczenia następuje po min. 6 godzinach. Co istotne to fakt, że Dulcobis z powodzeniem mogą stosować nawet mamy karmiące piersią, gdyż ani substancja czynna, ani nawet jej pochodne nie są wydzielane do mleka karmiącej kobiety.

Domowe metody na zaparcia

Jednym z najpopularniejszych i zarazem najsmaczniejszych sposobów na zatwardzenie jest spożywanie suszonych owoców na czczo. W tej roli świetnie sprawdzą się śliwki oraz morele. Jeśli to nie pomoże, warto sięgnąć po owocowy napar. Aby go przygotować należy zalać 5 – 6 śliwek bądź moreli ciepłą, przegotowaną wodą i odstawić na noc. Tuż po przebudzeniu wypijmy powstały w ten sposób napój i zjedzmy namoczone owoce.

Miłośników słodyczy z pewnością ucieszy fakt, iż świetnym sposobem na zaparcia jest spożywanie (na czczo) 2 – 3 łyżeczek melasy z trzciny cukrowej. Jeśli sama melasa okaże się dla ciebie zbyt słodka, to równie dobrze możesz przygotować z niej napar. W tym celu rozpuść wspomnianą ilość melasy w 1 szklance ciepłej, przegotowanej wody. Napar należy pić na czczo.

Inny, zdecydowanie mniej smaczny, za to równie skuteczny i szybki sposób na zaparcia zakłada wykorzystanie sody oczyszczonej. Dlaczego akurat soda spożywcza? Ponieważ to właśnie ona jest w stanie wprowadzić do przewodu pokarmowego powietrze i tym samym zmniejszyć stężenie kwasu żołądkowego, co w praktyce skutkuje przemieszczeniem się treści pokarmowej w jelitach. Jak zatem stosować sodę? To bardzo proste. Wystarczy rozmieszać 1 płaską łyżeczkę proszku w 1/4 szklanki ciepłej wody, a następnie wypić.

Zmiana diety

Należy zauważyć, iż wszystkie, wymienione powyżej sposoby na zaparcia to metody, które należy stosować wyłącznie doraźnie. Jeśli – pomimo przyjęcia jednego z opisanych preparatów – problem zaparć będzie się powtarzał, wówczas konieczna może się okazać zmiana diety. Należy zadbać o to, aby w codziennym menu znalazły się produkty bogate w błonnik pokarmowy i fermentowane produkty mleczne. Warto także wypijać odpowiednią ilość płynów (co najmniej 1,5 l wody dziennie).

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!