Reklama

#HAPPYLIFE

26.06.2018

Przeziębienie – całoroczny problem?

Przeziębienie – całoroczny problem?

Przeziębienie to nie tylko wątpliwy urok jesiennych i wiosennych dni. Również w lecie potrafi znienacka zaatakować – najczęściej wtedy, gdy właśnie wybieramy się na upragniony urlop.

Redakcja

Reklama

Wydzielina z nosa, suchy kaszel i stan podgorączkowy to ostatnie „umilacze”, jakie chcielibyśmy otrzymać w pakiecie z wakacyjną podróżą… Co zrobić z uporczywym przeziębieniem, by nie zniszczyło nam letniego wypoczynku?

Kilka słów o letnim przeziębieniu

Przeziębienie to najczęściej występujący rodzaj infekcji, jaka może nas dopaść w ciągu całego roku. Często bagatelizujemy jej ryzyko latem, wierząc, że wiąże się ona przede wszystkim ze znacznym ochłodzeniem ciała. To prawda – w literaturze medycznej od trzystu lat podaje się, że ekspozycja na zimno sprzyja przeziębieniu (za: Eccles, 2004). Jednak na tego typu incydenty narażeni jesteśmy także podczas upalnych dni. Przeziębienie może nas zaatakować po zimnej morskiej kąpieli przy trzydziestodniowym upale – szok termiczny jest wówczas zbyt duży. Podobnie dzieje się przy ekspozycji rozpalonego gardła na lodowate lub umiarkowanie zmrożone gazowane, słodkie napoje, którymi chłodzimy się w czasie lipcowego czy sierpniowego skwaru. Niedokrwienie i ochłodzenie błony śluzowej migdałków sprzyja bowiem stanom zapalnym gardła. Poza tym – nawet podczas ciepłych dni, zdarza się porywisty i chłodny wiatr, który również przyczynia się do przeziębienia. Szczególnie powinniśmy uważać na ten czynnik, przebywając nad morzem czy dużymi jeziorami. Podsumowując – wakacyjne upały niestety nie do końca chronią nas przed nieprzyjemnymi infekcjami…

Czy to jest przeziębienie? Kilka praktycznych wskazówek, jak odróżnić infekcję łagodną od niebezpiecznej

Według specjalistów, łagodne przeziębienia są przede wszystkim wirusowe, rzadko bakteryjne, grzybicze czy pasożytnicze. Przeziębienie jest krótkotrwałe, dotyczy przede wszystkim górnych dróg oddechowych, a podstawowe objawy to nieżyt z nosa i złe samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że przeziębienie nie jest tym samym co (również wywoływana przez wirus) grypa lub bakteryjna angina. Zarówno jedna, jak i druga wymagają niezbędnej pomocy specjalisty.

Szczególnie często z wirusem grypopodobnym mylona jest właśnie grypa. O ile ten pierwszy jest łagodny i poza dokuczliwymi objawami ze strony układu oddechowego towarzyszy mu jedynie lekki stan podgorączkowy i bóle mięśni, o tyle grypa ma powikłania groźne nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia. Grypa zaczyna się nagle, a objawy eskalują szybko; gorączka może osiągnąć nawet czterdzieści stopni Celsjusza. Towarzyszą jej silne i uporczywe bóle mięśni, stawów i głowy. Nieleczona grypa może prowadzić do skutków takich jak zapalenie zatok, zapalenie błędnika czy nawet zapalenie opon mózgowych lub mięśnia sercowego. Dlatego koniecznie wymaga szybkiej wizyty u lekarza i regularnego przyjmowania leków.

Również angina nie obędzie się bez pomocy specjalisty i podania antybiotyków: bakterie wywołujące stan zapalny raczej nie poddadzą się po samym „domowym” leczeniu. Jej podstawowe objawy to, oprócz wysokiej temperatury, nalot na języku i języczku, bóle stawów oraz charakterystyczne malinowe zabarwienie gardła. Niekoniecznie natomiast towarzyszy jej katar lub kaszel. Angina częściej występuje u dzieci i ze względu na bardziej specyficzne objawy, rzadziej mylona jest z przeziębieniem, choć pierwsze symptomy (ból stawów czy złe samopoczucie) mogą być do złudzenia podobne.

 

Źródło grafiki: http://aspirin.pl/

Domowe leczenie przeziębienia – czy jest skuteczne?

Większość specjalistów uważa, że utrzymujące się krótko przeziębienie można leczyć domowymi metodami – do lekarza zaś należy pójść wówczas gdy trwa dłużej niż kilka dni lub jego objawy są wyjątkowo męczące i utrudniające codzienne funkcjonowanie. Tego samego zdania jest większość Polaków: prowadzone na Śląsku badania ankietowe wskazują na fakt, że przeważająca większość rodaków decyduje się na samoleczenie przeziębienia, ewentualnie korzysta z porady farmaceuty (za: Hartman i in., 2013). Podobnie postępują mieszkańcy stolicy: aż 94 proc. studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego deklaruje, że stara się przeziębienie leczyć domowymi metodami (za: Czerw i in., 2014). Jakie zatem sposoby można wykorzystać przy samoleczeniu przeziębienia? Przydatne są przede wszystkim leki i środki OTC wydawane bez recepty, często dobierane za radą farmaceuty z pobliskiej apteki. Szczególnie popularne przy niwelowaniu podstawowych objawów przeziębienia, takich jak ból głowy i podwyższona temperatura ciała, są leki bez recepty na bazie kwasu acetylosalicylowego.

Naturalna walka z przeziębieniem

Przyjmowane środki można wzmocnić naturalnymi metodami, typu spożywanie gorących napojów. Choć nie zawsze w lecie mamy na nie ochotę, pomagają: szczególnie gdy do herbaty dodamy łagodzący podrażnienia gardła sok malinowy lub korzeń imbiru zwalczający często pojawiającą się przy przeziębieniu chrypkę. Chętnie stosowane w walce z łagodnymi infekcjami są również cytrusy: oprócz cytryny, warto spożywać grejpfruty czy pomarańcze. Rozgrzewająca herbata z owocowym dodatkiem szybko postawi nas na nogi. Inną popularną metodą są ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych, które pomagają udrożnić drogi oddechowe. Ważne jest, aby na czas leczenia przeziębienia pożegnać się z napojami gazowanymi; zimne płyny o dużej zawartości cukru, niekoniecznie dobrze wpłyną na nasz organizm.

Czytaj także: Przeziębienie latem: jak uniknąć letniego przeziębienia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

● Aleksandra, Czerw, and Religioni Urszula. "Samoleczenie jako problem zdrowia publicznego w Polsce Self-healing as a problem of public health in Poland." (2014).

● ECCLES, R. "Ostre ochłodzenie powier Ostre ochłodzenie powierzchni ciała a pr zchni ciała a pr zchni ciała a przeziębienie zeziębienie." (Otolaryngologia, 2004); - Hartman, Magdalena, et al. "The common cold–do you take medications or wait for it to disappear?." Annales Academiae Medicae Silesiensis. Vol. 2. No. 67. 2013.

● Zwinczewska, Helena, et al. "Postawy i zwyczaje studentów medycyny w Polsce związane z samoleczeniem lekami OTC." Zeszyty Naukowe Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauki Ścisłe 13 (2016): 7-20.

Reklama

Polecane wideo

Bronzery

Puder brązujący Clarins

1/6

Puder brązujący Clarins
Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!