#HAPPYLIFE

03.07.2019

Zauważyłaś, że masz coraz rzadsze włosy? To może ci pomóc!

Zauważyłaś, że masz coraz rzadsze włosy? To może ci pomóc! fot. iStock

Jak zahamować wypadanie włosów? Sprawdź, czy znasz te sposoby!

Redakcja

Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn. Jedną z najczęstszych jest łysienie androgenowe. I choć związane jest ono z nadwrażliwością ludzkiego organizmu na dihydrotestosteron, pochodną hormonu męskiego – testosteronu, choroba dotyka nie tylko mężczyzn, ale również i kobiety. Chcąc powstrzymać wypadanie włosów, wiele osób sięga po dostępne na rynku suplementy, szampony i odżywki do włosów. Nowoczesne gabinety medycyny estetycznej oferują jednak bardziej skuteczne, innowacyjne rozwiązania.

Pojawiające się zakola, coraz rzadsze i cieńsze włosy, w końcu uwagi ze strony otoczenia – choć często przyjmowane z uśmiechem, potrafią pozbawić pewności siebie. Część z nas próbuje powstrzymać wypadanie włosów, a część przyjmuje ten fakt jako proces naturalny, uwarunkowany genetycznie. Często ta bierność wynika z niewiedzy lub braku wiary w skuteczność terapii. Poniżej przedstawiamy sposoby, które mogą pomóc ci, jeśli nie zahamować, to przynajmniej spowolnić proces wypadania włosów.

Dieta to podstawa

Aby powstrzymać wypadanie włosów, trzeba działać nie tylko bezpośrednio na skórę głowy. Za ich kondycję odpowiada w dużej mierze właściwa dieta. Wybieraj produkty bogate w witaminę B6: marchewkę, groszek, fasolę, otręby pszenne, kaszę gryczaną czy orzechy laskowe. Pomocne będzie też dostarczanie organizmowi witaminy E (znajdziesz ją np. w szpinaku, migdałach, brokułach) oraz witaminy D, dlatego warto również zdecydować się na ruch na świeżym powietrzu (witaminę D pozyskujemy przez działanie światła słonecznego). Wzrost włosów stymulować mogą również minerały, tj. cynk, jod i żelazo, a zwłaszcza dwutlenek krzemu. Dlatego właśnie wszystkim, którzy chcą poprawić kondycję swoich włosów, poleca się suplementy takie jak pokrzywa i skrzyp polny. Najważniejszym źródłem krzemu jest jednak pełnoziarnisty owies.

Czy szampon to najlepsze rozwiązanie?

Wielu producentów szamponów do włosów wie, jak dużym problemem dla wielu osób jest wypadanie i siwienie włosów. Licząc na zysk, opracowują oni specjalne linie produktów, które przeciwdziałają tym procesom. Czy stosowanie szamponów przeciwko łysieniu ma jakikolwiek sens?

„– Jeśli chcemy realnie działać przeciwko wypadaniu włosów, konieczne jest wcześniejsze zdiagnozowanie przyczyny tego procesu. A te mogą być bardzo różne, jak np. zaburzona gospodarka hormonalna, wypadanie włosów na skutek przyjmowanych leków czy w wyniku stresu. Szampony zawierają co prawda różne substancje oczyszczające i pobudzające skórę głowy, a także stymulujące porost włosów i wzmacniające ich strukturę, ale bez zdiagnozowania przyczyny problemu jest to tak naprawdę loteria – jeden określony produkt pomoże, u innych stosowanie go nie da żadnych pozytywnych rezultatów” – twierdzi dr n. med. specjalista dermatolog Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski w Warszawie.

Jeśli jednak decydujesz się na zakup szamponu, peelingu czy odżywki przeciwko wypadaniu, wybieraj profesjonalne dermokosmetyki zawierające substancje aktywne. Wcześniej oczywiście skonsultuj się z dermatologiem, który pomoże ustalić przyczynę wypadania włosów i zarekomenduje skuteczną terapię.

Mezoterapia – pobudzenie skóry głowy

Jednym z zabiegów oferowanych przez gabinety medycyny estetycznej stosowanych przy leczeniu utraty włosów jest mezoterapia. Polega ona na ostrzykiwaniu owłosionej skóry głowy i wprowadzaniu specjalnego preparatu, który zwiększy jej ukrwienie, odżywi mieszki włosowe i stworzy optymalne warunki do tego, by włosy mogły odrosnąć. Trzeba pamiętać o tym, że o powodzeniu terapii decyduje czas – stosuje się ją w miejscach, gdzie jeszcze wyrastają włosy w celu ich wzmocnienia i zagęszczenia, dlatego trzeba zgłosić się do dermatologa odpowiednio wcześnie. Czy mezoterapia jest skuteczna?

„– Leczenie łysienia w gabinecie medycyny estetycznej poprzedzone jest diagnozą i odpowiednim przygotowaniem terapii uwzględniającym czynniki wpływające na jej przebieg, jak choćby wiek czy płeć pacjenta. Jeśli decydujemy się na przeprowadzenie mezoterapii, mamy możliwość dobrania właściwych substancji aktywnych, które będą odpowiadać na zapotrzebowanie pacjenta” – tłumaczy dr Maciej Krajewski. „– Terapia dostosowywana jest indywidualnie. Jeśli leczenie nie przynosi spodziewanych rezultatów, w czasie kolejnych serii możemy łatwo skorygować skład preparatu, by przyspieszyć efekty”.

Właściwości ludzkiego osocza

W ostatnich latach w medycynie coraz powszechniej wykorzystuje się zdolności organizmu ludzkiego do autoregeneracji. Z osocza pacjenta pozyskuje się czynniki wzrostu, komórki macierzyste czy komórki progenitorowe, które stymulują wiele procesów naprawczych w ludzkim organizmie. Ich dobroczynne działanie znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, ale też w innych gałęziach medycznych, np. w stomatologii. Jak osocze wykorzystuje się w leczeniu łysienia? Substancje czynne pozyskuje się z krwi pacjenta, którą pobiera się najczęściej z tyłu głowy – tam gdzie włosy są najbardziej gęste. Następnie przy pomocy nowoczesnych technologii wydziela się osocze zawierające drogocenne substancje, które później wstrzykuje się tam, gdzie włosy uległy przerzedzeniu. Już po miesiącu stosowania zabiegu można zauważyć znaczną poprawę gęstości włosów. Czy zabieg z wykorzystaniem osocza jest jednak bezpieczny?

„– Każdy pacjent staje się dla siebie dawcą materiału biologicznego do zabiegu. Pobieramy krew pacjenta i w specjalnym urządzeniu separujemy z niej osocze o dużym stężeniu dobroczynnych substancji. Cały proces odbywa się w sterylnych warunkach i nie ma ryzyka wystąpienia alergii czy zakażenia” – uspokaja dr Krajewski.

Wypadanie włosów u wielu osób może prowadzić do kompleksów, zaniżonej samooceny, a nawet ograniczenia kontaktów z innymi. Jeśli powiększające się zakola i przerzedzone włosy spędzają ci sen z powiek, wypróbuj jedną z dostępnych metod i odzyskaj pewność siebie!

 

Źródło: Klinika Krajewski

 

Materiał partnera

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Najnowsze artykuły

×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!