#HAPPYLIFE

06.06.2019

Jak licytować na aukcjach sztuki? Radzi Art in House

Jak licytować na aukcjach sztuki? Radzi Art in House fot. Kinga Cichewicz / Unsplash

Zastanawiałaś się nad kupnem oryginalnego obrazu?

Redakcja

Aukcje sztuki w Polsce zyskują na coraz większej popularności, zaś co roku słyszymy o nowych rekordach sprzedaży na rynku artystycznym. Jeżeli jeszcze nigdy nie braliście udziału w licytacji, a jesteście zainteresowani zakupem obrazu lub rzeźby, teraz jest na to najlepszy moment – różnorodność aukcji na rynku jest czynnikiem sprzyjającym trafieniu na wymarzony obiekt ze świata sztuki. Mamy nadzieję, że mały poradnik przygotowany przez Dom Aukcyjny Art in House przekona Was, iż licytacja na aukcji to rzecz łatwa, prosta i przyjemna.

Aukcje sztuki – licytacja w Art in House

Chcę kupić obrazy do salonu. Gdzie mogę zobaczyć ofertę?

Najszybszym sposobem zapoznania się z katalogami aukcyjnymi i terminami aukcji w Polsce jest oczywiście Internet. Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszemy takie hasła jak: dom aukcyjny (zapewne jednym z nich będzie Art in House), aukcje sztuki czy sztuka online (https://artinhouse.pl/pl/sklep). Wystarczy wejść na stronę konkretnej galerii, a oferty wszystkich zbliżających się aukcji zostaną nam podane jak na tacy. Na stronach internetowych domów aukcyjnych znajdziemy nie tylko terminy licytacji, ale listę wszystkich obiektów z katalogu, dokładny opis, ceny wywoławcze, estymacje oraz biografie ich twórców. Istnieje również tradycyjny sposób pozyskania katalogu: niektóre z domów aukcyjnych oferują je w formie papierowej; wystarczy więc udać się do siedziby firmy i poprosić o egzemplarz.

Sprzedaż obrazów online w Art in House

Sztuka współczesna czy sztuka dawna?

Podstawową kwestią, którą należy rozstrzygnąć w pierwszej kolejności, jest odpowiedź na pytanie: co nas interesuje? Wielu z klientów Art in House od początku zna cel swoich poszukiwań: chcą kupić obraz malowany przez młodego artystę, pracę uznanego twórcy czy rzeźbę pasującą do konkretnego wnętrza. Jeżeli pragniemy dzieła sztuki związanego z określoną szkołą artystyczną czy epoką, wystarczy zwrócić uwagę na tytuł i opis aukcji, który zasugeruje nam czasowy i tematyczny obszar dzieł dostępnych do licytacji. Na rynku można więc zobaczyć Aukcje Młodej Sztuki, Aukcje Nowej Sztuki, Aukcje Sztuki Współczesnej, Aukcje Sztuki Dawnej, Aukcje Prac na Papierze czy Aukcje Grafiki; jeżeli więc przedmiotem naszego zainteresowania są dzieła sztuki powstałe przed 1945 rokiem, szukajmy ich w sektorze „dawnym”. Jeżeli z kolei interesują nas estetyczne obrazy na ścianę biura albo domu, rozwiązaniem okaże się Sztuka Młoda i Nowa. Taką ofertę znajdziecie w Domu Aukcyjnym Art in House, gdzie co miesiąc do licytacji wystawionych jest ponad 80 prac autorstwa współpracujących domem aukcyjnym artystów – wśród nich wymienić można Wojtka Brewkę, Tomasza Kosteckiego, Renatę Magdę czy Adama Wątora.

Edward Dwurnik – jeden z artystów na aukcjach w Domu Aukcyjnym Art in House

Jak licytować?

Większość domów aukcyjnych oferuje wiele możliwość licytacji. Podstawowym sposobem jest osobisty udział w aukcji, który polega na zarejestrowaniu się, a następnie podnoszeniu tabliczki z numerem przy wybranych pozycjach z katalogu. Inną opcją jest licytacja przez telefon w czasie rzeczywistym; naszą „ręką” z tabliczką staje się wtedy pracownik domu aukcyjnego, któremu przekazujemy odpowiednie wskazówki. Coraz bardziej popularne rozwiązanie stanowi korzystanie z internetowej platformy do licytacji, pozwalające na udział w aukcji bez wychodzenia z domu. Sztuka online to wygodna opcja – Art in House dobrze o tym wie, ponieważ wybierają ją większość naszych klientów. Po wygranej licytacji dom aukcyjny skontaktuje się z nami w celu sfinalizowania transakcji oraz ustalenia sposobu dostawy. Potem czeka nas ostatni, najprzyjemniejszy rozdział – radość z posiadania dzieła sztuki!

 

Materiał partnera

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Najnowsze artykuły

×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!