Reklama

#FORINSTALOVERS

28.05.2019

YouTube wchodzi na polski rynek z płatną wersją

YouTube wchodzi na polski rynek z płatną wersją fot. YouTube

Sprawdzamy, co zawiera pakiet Premium i czy warto w niego zainwestować

Pola Namysł

Reklama

 

Nowe, aż dwie dodatkowe wersje YouTube w końcu pojawiły się w Polsce. Rozbudowane opcje dostępne są już na rynku zagranicznym od ok. 2015 roku, wcześniej funkcjonowały pod nazwą YouTube RED, ale dopiero wczoraj zadebiutowały na polskim rynku. Niespodziewanie, platforma wywołała duże kontrowersje i wzbudziła zgorszenie wielu użytkowników. Wśród zarzutów najczęściej pojawia się kwestia czasu wprowadzenia opcji oraz ceny. Podczas gdy inne serwisy już dawno stworzyły płatne, korzystne dla użytkowników pakiety (np. Spotify, Apple Music), YouTube wyjątkowo długo zwlekał z wprowadzeniem zmian oraz usprawnieniem korzystania z serwisu.

 

Co zawiera pakiet YouTube Premium?

Największym plusem płatnej wersji serwisu dla wielu osób na pewno będzie możliwość odtwarzania muzyki w tle. Dotychczas, korzystając z aplikacji, taka opcja była niedostępna, a wiele utworów czy remiksów znajdziemy tylko i wyłącznie na YouTube, bez możliwości odsłuchania ich na jakiejkolwiek innej stronie czy platformie. Poza tym, jak można się było spodziewać, dzięki płatnej wersji unikniemy oglądania reklam, które na YouTube (szczególnie ostatnimi czasy) pojawiają się przy prawie każdym filmiku, a czasami dwukrotnie czy trzykrotnie podczas jednego materiału.

 

Szczególnie przydatną funkcją może być także możliwość ściągania video i odtwarzania ich w trybie offline. Haczyk? Film może być maksymalnie w rozdzielczości 720p. Jednak jeśli zależy ci tylko na wysłuchaniu utworu to będzie to jak najbardziej zadowalająca opcja. Ostatnią opcją, która może ucieszyć fanów Youtuberów to możliwość oglądania materiałów z sekcji "Originals", znajdują się w niej oryginalne filmy stworzone przez internetowych twórców wraz z współpracy z reżyserami czy scenarzystami. Póki co, znajdziemy tam głównie treści amerykańskich influencerów, ale kto wie - może niedługo również polscy twórcy pokażą tam swoje materiały?

 

Czy YouTube Premium jest wart swojej ceny?

To pytanie, na które trudno odpowiedzieć - jednak jesteśmy pewni, że te usprawnienia przychodzą o chwilę za późno. Większość użytkowników sieci już korzysta z któregoś serwisu streamingowego - głównie przez fakt, że YouTube blokował odtwarzanie w tle, co zmuszało nas do wybrania jednej z dwóch opcji: kupowania poszczególnych utworów czy płyt i następnie ściągania ich do biblioteki telefonu lub zapisania się do AppleMusic, Spotify, GooglePlay czy Tidal. Posiadanie dwóch pakietów mijałoby się z celem - użytkownik musi płacić podwójnie, podczas gdy wszystkie utwory z nurtu muzyki popularnej znajdziemy w każdej z tych platform, natomiast gorzej wygląda sytuacja jeśli chodzi o remixy, wykonania na żywo czy różne programy, w których artyści wykonują wersje akustyczne, dostosowane do okazji w nowych aranżacjach. Te wersje większości przypadków znajdują się tylko na YouTube i aktywacja pakietu Premium na pewno sprawdzi się dla miłośników nieszablonowych utworów czy wersji piosenek.

 

Pojawia się wiele komentarzy atakujących YouTube za cenę pakietu Premium, czyli 23,99zł miesięcznie - jednak porównaliśmy cenę z cenami innych aplikacji i serwisów streamingowych i nie wyróżnia się ona na ich tle. Dla przykładu: miesięczny abonament w AppleMusic wynosi 19,99zł (9,99zł dla studentów), w Spotify istnieje możliwość słuchania wszystkich utworów online bez opłat, a po zapłaceniu 29,99zł otrzymujesz pakiet Premium dla sześciu osób (ok. 5 zł za osobę), natomiast Tidal i GooglePlay także oferują abonamenty w cenie 19,99zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę, że oferta YouTube jest o wiele większa, a także znajdują się w niej filmy - również te fabularne dostępne na platformie czy vlogi, wydaje nam się, że YouTube Premium jest wart swojej ceny. Na szczęście każdy z was może sprawdzić, czy taka wersja mu odpowiada bez opłat - pierwsze trzy miesiące są darmowe, dopiero po tym czasie musisz zdecydować czy chcesz kontynuować swój abonament.

 

Zobacz też: 5 aplikacji, które ułatwią Ci życie!

 

 

 

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!