Reklama

#FORINSTALOVERS

23.03.2019

Ten projekt udowadnia, że Instagram ma negatywny wpływ na samoocenę

Ten projekt udowadnia, że Instagram ma negatywny wpływ na samoocenę fot. Rankin

Redakcja

Reklama

 

Kochamy Instagram, aktywnie prowadzimy swoje profile i dostrzegamy wiele pozytywów związanych z używaniem tej aplikacji (pozwala rozkręcić biznes lub poznawać nowe trendy), ale mamy też świadomość tych niekorzystnych, a nawet niebezpiecznych aspektów. Jednym z nich jest negatywny wpływ na samoocenę Instagramowiczów – szczególnie tych młodszych. O co dokładnie chodzi?

 

Codziennie zasypywani jesteśmy tysiącami idealnych – wyretuszowanych zdjęć osób, których wyrzeźbione sylwetki przyprawiają o zawrót głowy (żeby było jasne: nie mamy nic przeciwko siłowni oraz dbaniu o własną sylwetkę), podobnie jak komputerowo poprawiona twarz – oczy, usta, nos. Oglądając tego typu fotki, często myślimy sobie: „co jest ze mną nie tak?”, „dlaczego ja nie mam tak gładkiej skóry?”. Z jednej strony wiemy, że niektóre gwiazdy i influencerzy intensywnie obrabiają swoje zdjęcia przed publikacją, z drugiej natomiast wciąż nie możemy zrozumieć, że oni też mają wady. Rankin przeprowadził eksperyment, który udowodnił, że nawet mimo tych działań, mnóstwo osób ma problemy z akceptacją swojego wyglądu. W ramach projektu Selfie Harm sfotografowano kilkanaście młodych dziewczyn (między 13 a 19 rokiem życia), a następnie poproszono je o przerobienie zdjęć w taki sposób, aby chciały opublikować je na Instagramie. Wyniki eksperymentu są zatrważające (i na pewno dające do myślenia). Uczestniczki akcji Rankina zrezygnowały ze swojej naturalności na rzecz wypełnionych ust, powiększonych oczu, wysmuklonych kości policzkowych oraz mocnego makijażu, który – naszym zdaniem – dodaje im lat.

 

 


Rozumiemy to, że każdy chce pokazać się w mediach społecznościowych z jak najlepszej strony. Jesteśmy jednak zwolenniczkami eksponowania swoich atutów oraz podkreślania indywidualności, niżeli powielania schematów – również tych urodowych, czy zmieniania siebie tylko po to, aby zebrać więcej lajków na Instagramie. Każdy z nas jest inny i to jest właśnie wspaniałe.

 

Zobacz też: Nowa funkcja na Messengerze zdecydowanie ułatwia rozmowy grupowe

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!