Reklama

#FORINSTALOVERS

13.02.2019

Instagram planuje nową funkcję – szkodliwe treści tylko za mgłą

Instagram planuje nową funkcję – szkodliwe treści tylko za mgłą fot. istock

Monika Kurek

Reklama

Instagram wprowadza zupełnie nową funkcję i tym razem, stoi za nią bardzo smutna przyczyna. Samobójstwo 14 letniej Brytyjki, Molly Rusell, skłoniło aplikację do filtrowania treści oraz zaostrzenia moderacji. Wszystko po to, aby zapobiec powtórzeniu podobnej sytuacji i uchronić młodych, wrażliwych ludzi przed szkodliwą zawartością.

 

Rodzice Molly wierzą, że winę za jej samobójstwo ponosi Instagram oraz Pinterest. Według nich, dziewczynka oglądała treści, które pogłębiły jej kompleksy i wątpliwości oraz zachęciły ją do samookaleczeń. Instagram nie pozostał bierny wobec oskarżeń. Wiadomo już, że aplikacja podejmie współpracę z brytyjskim Sekretarzem Zdrowia - Mattem Hancock'em. Sekretarz zapowiedział również zaostrzenie prawa w tej materii i surowo przestrzegł gigantów social media takich jak Google, Twitter, Facebook czy właśnie Instagram. Razem, postarają się objąć moderację nad treściami umieszczanymi przez użytkowników oraz wesprzeć wszystkich młodych ludzi, których umieszczany kontent może wskazywać na wszelakiej maści problemy lub depresję. Jednym z takich zabezpieczeń jest zapytanie "Czy potrzebujesz pomocy?", pojawiające się, gdy po raz któryś wyszukujesz potencjalnie szkodliwe treści. W planie jest również podjęcie współpracy z organizacjami takimi jak Samaritans czy Papyrus (wspierającymi młodych ludzi).

 

Co już zostało zrobione? Zablokowano hasztagi, konta i wyszukiwania związane z autoagresją i samobójstwem. To wcale nie koniec! Największe unowocześnienie, to automatyczna "zasłona". Wszystkie potencjalnie szkodliwe treści będą ukryte za tzw. zamglonym ekranem a użytkownik samodzielnie podejmie decyzję o ich wyświetleniu. 

 

To bardzo ważne, że social media angażują się w walkę z depresją czy autoagresją. Dyskusję na ten temat podniósł również swego czasu Netflix, produkując serial "Trzynaście Powodów" oraz Selena Gomez otwarcie mówiąca o swoich problemach (będąca również ambasadorką serialu). 

 

Zobacz też: Nowa era mody - ubrania inspirowane Tinderem!

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!