Reklama

trendy

27.03.2015

Historia domu mody Dior

Historia domu mody Dior Dior foto: Imaxtree.com

Christian Dior, rewolucjonista damskiej mody. Artysta i wizjoner, który sprawił, że po wojnie kobiety znów poczuły się piękne, a Paryż można było spokojnie ponownie nazywać stolicą mody.

Aga Szymczak

Reklama

Kim był Dior?

Urodził się w Granville, jednak w wieku pięciu lat, jego najbliższa rodzina wraz z nim przeprowadziła się do Paryża. Z początku nic nie wskazywało na to, że Christian stanie się sławnym projektantem. W młodości studiował nauki polityczne. W 1927 roku został powołany do obowiązkowej służby wojskowej. Służył państwu jako saper. Po powrocie do Paryża wraz ze swoim przyjacielem Jacquesem Bonjeanem otworzył galerię sztuki przy Rue de la Boetie, gdzie wisiały prace takich artystów jak Salvadora Dali, który był jego dobrym przyjacielem.  Przygodę z modą zaczął od sprzedawania swoich projektów Robertowi Piguetowi, dzięki któremu rozpoczął karierę rysownika w dziale mody gazety Figaro Ilustre.

 

Christian Dior/ foto: dior.com

 

Dom mody Dior

W 1946 roku przy 30 avenue Montaigne powstaje pierwszy dom mody Dior. Pierwsza kolekcja projektanta ujrzała światło dzienne 12 lutego 1947 roku. Co ciekawe w pokazie prezentowanym tego dnia wzięło udział zaledwie sześć modelek, które pokazało aż 90 kreacji! Przyglądająca się temu wówczas redaktor naczelna Harper's Baazar, Carmel Snow okrzyknęła tą kolekcje jako New Look. Była ona bardzo kobieca, eksponowała ramiona, piersi, talię i biodra. To właśnie talia była najbardziej charakterystycznym elementem tej kolekcji, w połączeniu z niezwykle szeroką spódnicą tworzyły całość. Była to rewolucja w powojennym Paryżu, który odzyskał miano stolicy mody.

Po tak spektakularnym pokazie marka już zawsze utrzymywała się na najwyższym poziomie. Wielkimi fankami Diora były Marlene Dietrich, Rita Hayworth, czy księżna Windsoru. 

 

Po śmierci wielkiego mistrza, jego stanowisko zajął jego asystent, niesamowicie zdolny Yves Saint Laurent. Był on kolejną postacią tego domu mody, która wzbudzała zachwyt całego modowego świata. Kiedy pokazał swoją kolekcję opartą na bazie trapezu, ludzie wzdychali z zachwytem. 

W 1995 roku księżna Diana pokazała się z torebką Lady Dior nadając jej tym samym status ikony. Kiedy to rok później do zespołu projektantów dołączył John Galliano, było pewne, że i o nim będzie głośno. Już na samym początku odnosi sukces dzięki Saddle Bag.

 

Obecnie firma posiada 160 butików na całym świecie! A Dior to już nie tylko moda, ale także całe przedsiębiorstwo kosmetyczne. W kampaniach marki możemy zobaczyć najlepsze światowe modelki, aktorki i kobiety z show-biznesu. Na czerwony dywan gwiazdy tak samo jak kiedyś wybierają ubrania wielkiego Diora.

 

Jennifer Lawrence w kampanii Dior/ foto: letsrestycle.com
 

ZOBACZ TEŻ: Polskie marki, które musisz poznać!

 

Reklama

Polecane wideo

Skomentuj

Podobne tematy

Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP JOY
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata JOY,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!